Gorąco na dworze, gorąco na boisku, gorąco w laboratoriach. Poniedziałek daje w kość. Trzeba go zwalczyć lenistwem i skrótami. Dzisiaj o Mundialu, giętkich ekranach, super tanim Ultra HD i dronach Amazona.
Deutschland, Deutschland über alles!
Przede wszystkim Mundial. Wczoraj był finał, który mówiąc szczerze mocno mnie wynudził. Spotkanie zrobiło się jednak ciekawe pod sam koniec. Dziesięć ekscytujących minut to trochę mało, ale lepsze to, niż 7 goli ;) Leo Messi jest niepocieszony, a Mario Goetze świętuje.
Statystyki meczu tutaj.
Telewizor Ultra HD za 1650 zł
Firma Hisense sprzedaje swój 42 calowy telewizor Ultra HD K680 za 400 euro. To około 1650 zł za matrycę o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.
Przekątna mała, jakość innych elementów wątpliwa, ale dzięki takim ofertom konkurencja będzie musiała obniżać ceny, a Ultra HD zacznie się jeszcze szybciej popularyzować, więc brawa dla Chińczyków.
Ultra HD od Philipsa
Skoro przy 4K jesteśmy, to warto też wspomnieć o telewizorze Philips 9809. Ma on być wizytówką producenta w świecie Ultra HD.
Model Philips 65PUS9809 to:
- 65 cali na matrycy (najprawdopodobniej) VA
- Ambilight
- Technologie Micro Dimming Premium i Perfect Pixel Ultra HD
- aluminiowe wykończenia
- a wszystko to napędzane systemem Android Jelly Bean 4.2.2.
Problem – nie ma wsparcia dla HEVC.
Cena Philipsa 65PUS9809 nie jest jeszcze znana. Premiera w sierpniu.
Giętkie i przezroczyste OLEDy LG
Coś z zupełnie innej beczki zapowiada LG. Producent silnie promuje OLED i raczej nie przestanie. W 2012 roku LG dostało rządowy projekt stworzenia 60-calowego odbiornika Ultra HD z przezroczystą i giętką matrycą. Ma on powstać do roku 2017. Firma potwierdza, że projekt nadal istnieje i plan działań się nie zmienia. Prototyp takiego ekranu ma pojawić się pod koniec tego roku. Będzie miał 17 cali.
Dodatkowo LG pracuje nad zwijanym w rolkę panelem 18″ i przezroczystym wyświetlaczem tego typu. Giętki ekran ma rozdzielczość 1200 x 810 pikseli i można go zwijać w rulon o promieniu 3 cm. 60-calowy model, który ma pojawić się w roku 2017, ma być przezroczysty w 40% i zwijać się w rulon o promieniu 10 cm.
Przeczytaj również recenzję telewizora OLED LG 55EA980.
Drony Amazona jednak polecą?
Amazon nie poddaje się w planach wysyłania paczek mini dronami. Gigant sprzedażowy poprosił amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA – Federal Aviation Administration) o wyjątek w zasadach. Obecnie w USA mini statki powietrzne mogą puszczać tylko hobbyści i producenci. Zasady panujące w amerykańskich chmurach nie przewidują helikopterków przenoszących książki.
Argument Amazona jest taki, że obecnie testuje systemy w zamkniętych halach i innych krajach, a wolałby utrzymać miejsca pracy w USA. Wiedziałem, że chodzi o dobro ludzi! ;)
Prototyp drona Amazona może latać z szybkością 80 km na godzinę przenosząc paczkę o maksymalnym ciężarze 2,2 kilogramów.
Jeśli Amazon wymyśli sposób na przeniesienie poniedziałku na inny dzień, to mają moje pełne i bezwarunkowe wsparcie.
Udanego początku tygodnia!