CES 2016 - Samsung KS9500

 

Na targach CES 2016 w Las Vegas Samsung pokazuje nowy sprzęt, to między innymi nowe telewizory z nanokryształami z serii KS9000, a także ciekawy prototyp super cienkiego telewizora SUHD, którego z boku prawie nie widać. Najciekawiej zapowiadają się jednak nowinki systemowe.

W skrócie będą to:

Wsparcie dla HDR w większej liczbie telewizorów – póki co temat HDR raczkuje, ale w tym roku, po premierze odtwarzaczy Blu-ray UHD i pierwszych filmów, zacznie nabierać rozpędu.

 

CES 2016 - Samsung - HDR

O Blu-ray UHD Samsunga, modelu UBD-K8500, pisałem w czasie targów IFA 2015. Ma on być dostępny w marcu. Teraz kosztuje 400 dolarów, a po premierze wzrośnie do 500 dolarów.

CES 2016 - Samsung - Blu-ray UHD

Zaktualizowana wersja Smart HUBa, głównego menu telewizorów z systemem operacyjnym Tizen. Tym razem opcje będą widoczne na dole ekranu, a dodatkowo ustawiane samodzielnie skróty do aplikacji będą pokazywały ich zawartość bez wschodzenia do nich. Ciekawe i na pierwszy rzut oka właściwe zmiany.

 

CES 2016 - Samsung - nowy Smart HUB

 

Wspomniany na początku model KS 9500 w Europie będzie sprzedawany jako KS9000 i będzie to póki co najwyższy model na ten rok… Póki co, bo później pojawi się coś jeszcze. Zapewne tak jak w zeszłym roku w Europie będzie seria 9000 i 9500. Telewizor ma technologię kwantowych kropek (którą w tym roku Samsung nie promuje już jako nanokryształy, pozostaje przy kwantowych kropkach – mimo, że to tak naprawdę to samo. Wyjaśniałem to kiedyś na filmie), 10 bitową matrycę Ultra HD, jest wygięty, wspiera HDR i szeroką paletę barw. Niestety nie wspiera już Evolution Kita, z którego Samsung powoli i po cichu się wycofuje. Szkoda.

O ile dobrze zrozumiałem (wymaga potwierdzenia) Samsung w tym roku zrezygnował też z pilotów ruchowych. Dziwna decyzja, biorąc pod uwagę, że w dwóch ostatnich latach były one bardzo dobre. Być może Samsung robi to dlatego, że Tizen TV pozwala teraz na sterowanie jednym pilotem różnymi sprzętami. Na przykład Blu-rayem czy menu konsoli do gier.

Michael Zoeller, Vice President Visual Display Europe, potwierdził, że model Samsung KS9000 będzie dostępny w Europie w marcu.

CES 2016 - Samsung - Samsung KS9500

 

Internet rzeczy (Internet Of Things), czyli telewizor jako centrum dowodzenia domem – od światła, przez kamery ochrony, a na elektronicznym zamku w drzwiach skończywszy.

CES 2016 - Samsung - Internet Of Things

Funkcje IoT będzie można dodać za pomocą przystawki do telewizora, która ma być dodawana do telewizorów za darmo (czekam jeszcze na szczegóły tej oferty).

Aplikacja Media Square, która ma pozwolić na streaming zdjęć, filmów i muzyki z pięciu urządzeń mobilnych jednocześnie. Każdy użytkownik jest oznaczony innym kolorem. Można to będzie robić z komórki, tabletu czy nawet smartwatcha. Póki co appka jest w wersji beta, ale ma się pojawić w tym roku.

 

CES 2016 - Samsung - Media Square

 

Spójrzcie jak te nowości wyglądają na filmie prosto z Las Vegas.

Oprócz tego Samsung pokazywał jeszcze wspominany na filmie prototyp super cienkiego modelu LCD. Pomijając matrycę tak cienką, że z boku prawie jej nie widać, miał on ciekawie rozwiązaną kwestią kabli. Były one wyprowadzane z nóżki, więc znikał problem maskowania ich za odbiornikiem. Niestety póki co to tylko prototyp, więc w tym przypadku nie ma się czym podniecać.

CES 2016 - Samsung - cienki prototyp

CES 2016 - Samsung - cienki prototyp

CES 2016 - Samsung - cienki prototyp - kable

Inne nowości u Samsunga to na przykład lodówka z wbudowanym ekranem 21,5″ Full HD i połączeniem z siecią.

CES 2016 - Samsung - lodówka

Z początku myślałem, że to przesada, ale Samsung pokazał kilka ciekawych funkcji, które taki ekran w lodówce może umożliwić. Zostawianie wiadomości dla rodziny, wspólne budowanie listy zakupów, automatyczne sprawdzanie zawartości lodówki za pomocą wbudowanych kamer (stały, zdalny podgląd tego co mamy w lodówce)… W USA ma być też dostępna opcja zamawiania zakupów ze sklepu online. Tę funkcję Samsung realizuje z firmą Master Card (ale ma działać z każdą kartą).

Równie ciekawa była pralka z możliwością dorzucania rzeczy już po rozpoczęciu prania.

CES 2016 - Samsung - pralka

Dla fanów sprzętu mobilnego będą dwie nowe, luksusowe wersje zegarka Gear S2, który niedawno dla Was testowałem. Nowe wersje są luksusowe – z kopertami wykonanymi ze złota lub platyny. Dodatkowo w zegarkach Samsunga działać będzie Samsung Pay, a sam zegarek ma też zacząć współpracować z iOSem.

CES 2016 - Samsung - Gear S 2 Classic z bliska

Na koniec został jeszcze as w rękawie – tablet Samsung TabPro S z klawiaturą, ekranem Super AMOLED Full HD 12″ i, uwaga, Windowsem. To wyraźna odpowiedź na tablet Surface. Odpowiedź mocna. Tablet zapowiada się znakomicie!

CES 2016 - Samsung - Galaxy TabPro S z bliska

 

Podsumowując przypuszczam, że w tym roku u Samsunga zobaczymy ewolucję znanych rozwiązań, a nie rewolucję.

W mojej ocenie jest to dobry krok. Zegarek Gear S2 czy zeszłoroczne modele telewizorów z serii JS tego producenta (szczególnie JS9500 i testowany przeze mnie JS9000), były jednymi z najlepszych (jeśli nie najlepszymi) produktami tej marki. Nie podoba mi się, że Samsung rezygnuje z niektórych dobrych pomysłów (Evolution Kit i pilot rozpoznający ruch ręki), ale pozostałe właściwości płaskich odbiorników i sprzętu mobilnego tego producenta pozostają, tylko są udoskonalane. A to gwarancja bardzo dobrych produktów. Jeśli w 2016 dostaniemy prawie to samo, ale z ładniejszymi kopertami zegarków, mniejszymi ramkami wokół matryc telewizorów, poprawionym Smart HUBem, jeszcze lepszym wsparciem HDR i nowymi funkcjami multimedialnymi, to będzie znakomicie!