BBC 3D Doctor Who

Niedawno pisałem o tym, że ESPN kończy z 3D. Potem zaktualizowałem wpis, by podać przykład BBC, które nadal stoi za trójwymiarem i w takiej wersji pokazuje Wimbledon. Teraz jednak okazuje się, że BBC też rezygnuje z 3D.

Kim Shillinglaw, szefowa działu 3D w BBC, przyznał, że technologia nie „chwyciła” w Anglii. Wynikiem tego faktu jest trzyletnia przerwa w produkcji treści 3D w tej telewizji. Do końca roku BBC będzie jeszcze wspierało trzy wymiary, ale później przestanie inwestować w nie pieniądze.

Dla telewizyjnego 3D to kolejny, i chyba już ostateczny cios. Angielska telewizja przodowała w próbach odnalezienia nowinek, wśród dziesiątek możliwości. W czasie Igrzysk Olimpijskich pokazywała niektóre spotkania w 3D, a nawet w Ultra High Definition. Trójwymiarowy Wimbledon był prezentowany nie tylko kilka dni temu, ale również w 2011 roku. BBC inwestowało też sporo we własne produkcje 3D (np. dokumentalny program Wędrówki Dinozaurów). Niestety wszystko to na próżno. Mimo iż w Wielkiej Brytanii telewizory 3D stoją w około 1,5 mln domów, to np. relację z otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie włączyła w 3D około połowa tej bazy widzów. Jeszcze gorzej było w święta, kiedy to film „Mr. Stink” i trójwymiarowa przemowa Królowej zainteresowała zaledwie 5% potencjalnych odbiorców.

Nigdy nie widziałam zbyt dużego apetytu na telewizję 3D w Wielkiej Brytanii. Oglądanie 3D w domu jest dość kłopotliwe. Musisz znaleźć okulary przed włączeniem telewizora. Myślę, że oglądając telewizję ludzie koncentrują się w inny sposób. Idąc do kina są do tego przyzwyczajeni. Sądzę, że to jeden z powodów rozczarowujących wyników telewizji 3D

– powiedziała Kim Shillinglaw, która z końcem tego roku zamyka dział 3D. Ostatnim projektem BBC tego typu będzie jubileuszowy odcinek serialu „Doctor Who”, który w 3D będzie można obejrzeć w listopadzie. Po nim, telewizja chce poczekać trzy lata na koniec recesji.

Shillinglaw mówi, że będzie to pauza, a nie definitywny koniec 3D na antenie BBC, ale praktycznie rzecz biorąc na trzy lata rozwój tej technologii w angielskiej telewizji ustaje.

Innymi słowy – telewizyjne 3D nie żyje.

To dobrze, czy źle – kwestia indywidualnych potrzeb. Czy Wy oglądacie 3D z telewizji?