Sharp ma spore problemy finansowe, ale stara się zostać w peletonie technologicznego wyścigu. Kilka nowinek już Wam pokazywałem prosto z Warszawy. Teraz czas na kolejne – 90 calowy telewizor, ekrany ukryte w lustrach, odkurzacze i… truskawki.

Jesteśmy na blogu z „HD” w nazwie, więc zacznijmy od telewizora :) Sharp wprowadza do sprzedaży model LC-90LE757, który od konkurencji odróżnia się rozmiarem – ma przekątną 90 cali.

Sharp LC-90LE757

Zdjęcia reklamowe tego nie oddają, więc zerknijcie na moje. Oto jak prezentuje się tak wielki telewizor w zwykłym domu.

sharp 90 cali 02

LC-90LE757 jest panelem Full HD, a nie 4K, co przy takiej przekątnej może już być problemem. Dzięki temu jest jednak tańszy. Za matrycę 4K o rozmiarze 84 cali zapłacilibyśmy około 100 000 złotych. 90-tka Full HD Sharpa kosztuje w Polsce 57 000 zł (póki co widziałem ją w jednym sklepie). Oczywiście przy obecnych cenach projektorów Full HD, to i tak stawka absurdalna, ale jak się okazuje nawet w Polsce znajdą się zapewne chętni na takie monstrum. Pamiętacie mój tekst o tym ile sprzedaje się w u nas wielkich telewizorów?

Jak jednak wspominałem na początku Sharp ma problemy finansowe. Jego dział RTV przynosi straty, więc producent szuka środków w innych miejscach. Ostatnio firma pokazywała kilka nowinek w Japonii.

Będą to na przykład zautomatyzowane odkurzacze radzące sobie z czyszczeniem nie tylko kurzu, ale i rozlanych płynów. Mowa o wersji do sprzątania biur i innych dużych przestrzeni, a nie domów. Póki co robot jest w wersji prototypowej.

Z rzeczy bliższej naszej tematyce Sharp stworzył oprogramowanie dla elektronicznych tablic, które rozpoznaje napisane na nich japońskie litery oraz wzory matematyczne i potrafi zamieniać pismo odręczne na znaki drukowane.

Jeszcze inną nowinką jest ekran wbudowany w lustrzaną powierzchnię. Koncepcja ciekawa, ale znana już od dawna.

Interesującą nowinką w tej materii ma być wersja miniaturowa, przeznaczona np. do salonów czy sypialni. Po wyłączeniu obrazu ekran zamienia się w całkiem ładne lustro.

A na deser – truskawki. I to nawet w zimie. Sharp chce wykorzystać swoje rozwiązania oświetleniowe w rolnictwie. Lampy japońskiego producenta mają pomóc w uprawie truskawek przez cały rok.

Proponuję by producent połączył te wszystkie pomysły i stworzył np. truskawkę wielkości 90 calowego telewizora ;)

Fot. IDG – YouTube