Fot. na licencji CC CUSQUENIAN Flickr

Ostatnio wspominałem, że ruszyła już kampania reklamowa naziemnej telewizji cyfrowej. Co trzeba i należy o niej wiedzieć? Co to jest set top box, mux i o co w ogóle chodzi z tym DVB-T?

Co to jest DVB-T i kiedy będzie w Polsce?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej nadawanej z nadajników naziemnych. Do kompresji sygnału audio i wideo w Polsce wybrano nowy standard systemu kodowania MPEG-4 (H.264). System oferuje lepszą jakość obrazu i dźwięku niż telewizja analogowa, umożliwia nadawanie większej ilości programów, dodatkowych usług, a w przyszłości również kanałów w wysokich rozdzielczościach.

W Polsce, zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Komunikacji elektronicznej, ostatni nadajnik telewizji analogowej zostanie wyłączony nie później niż 31 lipca 2013 roku.

 

Czym odbierać naziemną telewizję cyfrową?

DVB-T można odbierać za pomocą telewizora lub komputera. W każdym z tych przypadków potrzebny jest tuner telewizyjny zgodny ze standardem MPEG-4. Większość nowych telewizorów ma już taki tuner wbudowany, a więc jedyne co musimy zrobić, to podłączyć do niego antenę, wyszukać programy i cieszyć się darmową, cyfrową telewizją.

Jeśli posiadamy starszy odbiornik telewizyjny lub chcemy odbierać telewizję cyfrową z komputera, musimy wyposażyć się w tuner. Mamy dwie możliwości:

  • set top box – zewnętrzne urządzenie podłączane do telewizora,
  • tuner podłączany do komputera przez np. USB.
DVB-T w komputerze

W sklepach internetowych oraz na aukcjach Allegro ceny są różnorakie. Zaczynają się od około 170 zł, a kończą w okolicach 1000 zł. Przy kupnie tunera dla telewizji cyfrowej, warto szukać modelu obsługującego obraz w wysokiej rozdzielczości (HD) i z dźwiękiem przestrzennym Dolby Digital w standardzie AC-3, E-AC-3. Póki co takie większe możliwości nie będą wykorzystane (wszystkie kanały dostępne obecnie w DVB-T są nadawane w niższej rozdzielczości, z dźwiękiem stereo). W przyszłości jednak może się to zmienić i lepiej być na to przygotowanym.

 

Jaka antena?

Wybór jest duży, ceny od 25 do kilkuset złotych, a możliwości wiele. Jaką antenę wybrać? Odpowiednią do naszych warunków, czyli przede wszystkim odległości od nadajnika i jego sile. Fale UHF są tłumione przez ściany, więc najbardziej skuteczna będzie antena zewnętrzna „wycelowana” w nadajnik. Najmniej skuteczna będzie antena pokojowa. W skrócie wygląda to mniej więcej tak:

  • antena pokojowa – skuteczna w obszarze około 10 km od nadajnika,
  • antena siatkowa – 10-25 km,
  • anteny LPDA i kierunkowe – 10-35 km,
  • anteny kierunkowe o dużym zysku – powyżej 35 km.
Antena dla DVB-T

W miarę możliwości najlepiej wybierać anteny o dużym zysku i ustawiać ją na zewnątrz, jak najwyżej się da (kierując oczywiście w stronę nadajnika).

Mapę nadajników DVB-T w całej Europie można podejrzeć na przykład na tej stronie.

Nadajniki DVB-T w Europie

Szczegółowy wykaz nadajników telewizji cyfrowej wraz z terminami ich włączenia można też znaleźć na rządowej stronie poświęconej telewizji cyfrowej w Polsce.

Co to jest multipleks/mux?

Multipleks to „paczka” programowa transmitowana w jednym kanale częstotliwości. W Polsce dostępne będą kanały w trzech multipleksach.

  • MUX 1: jeszcze nie uruchomiony (ma być TVP1, TVP2 i TVP Info, Eska TV, ATM Rozrywka TV, UTV i Polo TV. Krążą też plotki o kanale HD już na Euro 2012).
  • MUX 2: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News.
  • MUX 3: TVP1, TVP2, TVP Info (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Historia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje również uruchomienie multipleksów 4 i 5 z płatnymi kanałami.

Gdzie można odbierać darmową telewizję cyfrową DVB-T?

Do zakończenia procesu cyfryzacji zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz, w wielu regionach Polski, można cieszyć się sygnałem DVB-T.

Na oficjalnej stronie rządowej można znaleźć szczegóły wdrażania poszczególnych multipleksów:

Mux 2
Poniżej Etap 4 z 6 – uruchomienie do 31 lipca 2011, 87% populacji Polski

Mux 2 Etap 4

Mux 3
Poniżej etap 3 z 4 – uruchomienie do 27 października 2011, 44% populacji Polski

Mux 3 etap 3

Przydatne źródła informacji

Emitel – operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.
Rządowa strona informacyjna – informacje praktyczne, aktualności, mapy zasięgu i wypis nadajników.

 

Dla kogo DVB-T?

I na koniec ocena całego tego zamieszania.

Cyfrowa telewizja nie jest już niczym nowym. Nowe w przypadku DVB-T jest to, że będą do niej mieli dostęp wszyscy mieszkańcy kraju, a zarazem stracą możliwość odbierania telewizji analogowej. DVB-T jest więc czymś bardzo istotnym dla wszystkich widzów, którzy nie korzystają z ofert nadawców satelitarny lub kablowych, a jedynie z prywatnej anteny umieszczonej na domu, dachu czy balkonie. Te osoby muszą zadbać o odbiornik z odpowiednim tunerem, bo inaczej po roku 2013 po prostu nie będą miały telewizji.

A inni?

Jestem skłonny wyobrazić sobie masę osób, które obecnie mają najniższe abonamenty w kablówkach, a i tak rzadko z nich korzystają. Darmowa telewizja z kilkoma ciekawymi kanałami będzie dla nich zapewne interesującą alternatywą. Szczególnie jeśli już mają telewizor z tunerem MPEG-4 i muszą dokupić tylko antenę.

Nie spodziewałbym się jednak masowych migracji klientów nadawców satelitarnych i kablowych na DVB-T. Oferta po prostu nie będzie dostatecznie konkurencyjna. Ale i nie do tego ma służyć naziemna telewizja cyfrowa. To po prostu ogólnoeuropejski (bo przecież cyfryzacja nie dotyczy tylko Polski) rozwój czegoś, co rozwijać się musi.

 

 

Źródła: DVB-T MapCyfryzacja.govEmitelTelewizja-cyfrowa, Fot. na licencji CC CUSQUENIAN Flickr