Pioneer Cyber Navi

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

HUD, to skrót od „head-up display”, czyli ekranu wyświetlającego informacje na panelu nie zasłaniającym widoku. Coś takiego można znaleźć na przykład w wojskowych samolotach i śmigłowcach. Niedługo również w naszych samochodach.

System nazywa się Cyber Navi. Stworzyła go firma Pioneer, która podchodzi do kwestii bardzo praktycznie. Mowa jest tu już o konkretnym, wchodzącym na rynek urządzeniu. Będzie ono dostępne w dwóch wersjach, AVIC-VH99HUD i AVIC-ZH99HUD. W japońskich sklepach znajdą się one pod koniec lipca tego roku w cenach 320 000 i 300 000 jenów. To około 13 300 i 12 400 zł. Pioneer chwali się, że to pierwszy na świecie system nawigacji HUD wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną.

Jak Cyber Navi będzie działał w praktyce?

Kierowca zawiesi półprzeźroczysty panel o wymiarach 90 x 30 cm (około 37 cali) na szybie, w okolicach zasłon przeciwsłonecznych. Obraz zostanie stworzony za pomocą czerwonych, zielonych i niebieskich laserów oraz luster MEMS. Projekcja będzie miała rozdzielczość 720 x 260 pikseli, jasność 12 000 cd/m2 i częstotliwość 20-24 Hz. System można kontrolować za pomocą pilota, a widoczny na zdjęciach wyświetlacz został zaprojektowany w taki sposób, by w razie wypadku jego brzegi nie były niebezpieczne dla kierowcy.

Pioneer Cyber Navi

Do komunikacji między wyświetlaczem, a stacją bazową, system wykorzystuje Bluetooth. Jednostka centralna ma funkcje nie tylko nawigacji GPS. Oferuje też odtwarzacz DVD, radio, złącze USB i AUX oraz wejście na karty pamięci SD. Do systemu można też podłączyćtelefon iPhone lub odtwarzacz iPod.

Na ekranie można wyświetlać standardowe informacje potrzebne podczas jazdy, ale nie tylko. Pioneer pokazywał prototyp tej nowinki już na targach CEATEC 2011 (przy okazji prezentacji wspominałem już o tej nowince). Od tamtej pory dodał do niego nowe funkcje rzeczywistości rozszerzonej. Wbudowana kamera śledzi na bieżąco drogę i może uzupełniać informacje systemu. Na przykład rozpoznać znak ograniczenia prędkości i wyświetlić go na ekranie, dodatkowo powiadamiając kierowcę sygnałem dźwiękowym.

Jak już wspominałem system Pioneera pojawi się w japońskich sklepach pod koniec lipca tego roku. Kiedy i za ile będzie dostępny na Starym Kontynencie, to póki co tajemnica. Wiadomo jednak, że Cyber Navi będzie można zainstalować w około 70% istniejących samochodów. Pełna lista wspieranych modeli ma się pojawić niedługo na oficjalnej stronie producenta.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.