Okulary Dynamic Eye

Jeśli myślicie, że kilkaset złotych za aktywne, migawkowe okulary 3D to dużo, to poczekajcie na wycenę gadżetu, nad którym właśnie pracuje firma Dynamic Eye i naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo. Zapewne będzie drogo, bo mają to być okulary przeciwsłoneczne zasłaniające fragmenty szkieł.

Nasze produkty pozwalają zobaczyć w ostrym świetle więcej niż dotychczas, ponieważ zmniejszają światło od 10 do 100 razy bardziej niż jakiekolwiek inne okulary przeciwsłoneczne

– powiedział Chris Mullin, założyciel firmy Dynamic Eye.

Cały system opiera się na podobnej konstrukcji co w przypadku migawkowych okularów 3D, ale z dodatkową kamerą w oprawce. Szkła takich okularów, to tak naprawdę panele LCD. Wbudowana kamerka wykrywa ostre światło, daje sygnał do mikrokontrolera, a ten przyciemnia konkretny fragment szkiełek (powstaje szary kwadrat o boku długości od 4 do 6 milimetrów). Wszystko w 50 milisekund.

Nie wygląda to pięknie, ale działa znakomicie. I może mieć zastosowanie nie tylko rozrywkowe. Takie szkła przydałyby się chociażby osobom chorym na jaskrę, bardziej wrażliwym na ostre światło. A także pilotom, żołnierzom, czy nawet producentom samochodów, którzy mogliby zainstalować taki system w przednich szybach naszych aut.

Kilka układów scalonych, trochę energii z baterii i naprawdę możesz walczyć ze słońcem

– mówi z dumą Chris Mullin.

 

Źródło: CNET