iPhone 5 VS Galaxy S3

Czy ekranik IPS LCD zainstalowany w iPhonie 5 może być lepszy niż PenTile OLED z komórki Samsunga? Okazuje się, że tak. I to w porównaniu wykonanym przez doktora, a nie jakiegoś podnieconego fanboja.

Normalnie takie zestawienie włożyłbym na półkę „orgazmy szajbusów” i nigdy już do niego nie wracał. Sęk w tym, że w obliczu wojny jaką Apple prowadzi teraz z Samsungiem (i vice versa) trudno przejść obojętnie obok rzetelnego porównania jakości dwóch flagowych telefonów rywalizujących film. A mało jest źródeł bardziej rzetelnych niż DisplayMate.

Doktor Raymond M. Soneira ze wspomnianej firmy wziął pod lupę najnowszy telefon Apple – iPhone 5 oraz komórkę Samsunga – Galaxy S III.

Oto kilka faktów na temat zastosowanych technologii

iPhone 5

  • ekran LCD IPS Retina,
  • 1136 x 640 pikseli, 326 PPI,
  • przekątna – 4 cale,
  • kontrast 800:1.

Samsung Galaxy S III

  • ekran PenTile OLED,
  • 1280 x 720 pikseli, 306 PPI,
  • przekątna 4,8 cala,
  • kontrast 3419:1.

Wykorzystując naszą bogatą bibliotekę wymagających testów i zdjęć do kalibracji porównaliśmy smartfony do skalibrowanych monitorów studyjnych i nowego iPada, który ma prawie doskonałe ustawienia fabryczne i odwzorowanie kolorów. Zgodnie z pomiarami laboratoryjnymi iPhone 5 wyświetlił obraz znakomitej jakości. O wiele lepszej niż iPhone 4 (który ma znacznie mniejszą paletę kolorów) i porównywalną do iPada, ale z nieco lepszym kontrastem i nasyceniem kolorów

– pisze doktor Soneira w swoim porównaniu dodając, że iPhone 5 ma jedne z najmniej widocznych refleksów światła jaki kiedykolwiek zmierzył na urządzeniu mobilnym.

Oczywiście Samsung Galaxy S III też wypadł nieźle, ale miał kilka problemów związanych z użytą technologią.

Jasność jest o około połowę mniejsza niż w przypadku iPhona 5 ze względu na ograniczenia energetyczne wynikające z mniejszej wydajności OLEDów i niebezpieczeństwa szybszego zużycia się takiego wyświetlacza. (…) Kolor zielony jest bardziej nasycony niż czerwony i niebieski co dodaje zielonkawą poświatę do wielu obrazów

– czytamy na DiplayMate.

Niestety Galaxy S III wypadł też słabiej pod względem czasu pracy na baterii, a ostrość obrazu na matrycy PenTile nie była tak wysoka jak sugerują specyfikacje techniczne.

RGB VS PenTile

W podsumowaniu autor nazwał ekran iPhona „prawdziwym dziełem sztuki”, ale przypomniał również, że technologia użyta przez Samsunga jeszcze się rozwija i ma przed sobą bardzo obiecującą przyszłość.

 

Na koniec dodam jeszcze dla jasności, że przedstawiam tu tylko wyniki testu firmy DisplayMate. Możecie zapoznać się z nimi na tej stronie. Jest tam bardzo dużo informacji, o których nie wspomniałem.

W moim odczuciu obydwa urządzenia są znakomite, a różnice wychodzące w takich testach dla przeciętnego użytkownika i tak nie będą miały większego znaczenia.