LG Super Ultra HD

Oprócz kwantowej kropki LG stosuje w swoich telewizorach Super UHD LCD podświetlanie Wide Color LED. Co to jest i jak wpływa na obraz?

Pod koniec kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie LG Polska pochwaliło się modelami LCD Super UHD na rok 2015.

Jedną z ich największych nowinek była poprawa jakości kolorów – ColorPrime. Jest to nazwa, pod którą kryją się dwie technologie. Na przykład. w modelu LG UF9400 Color Prime to kwantowe kropki. Wyjaśniałem Wam już co to za rozwiązanie i jak ono działa.

ColorPrime może jednak oznaczać również technologię Wide Color LED. Znajdujemy ją np. w telewizorze LG UF950V, który niedawno dla Was testowałem.  O to czym jest Wide Color LED zapytałem Wiesława Kowalczyka z polskiego oddziału producenta.

Oczywiście odbiorcę interesuje efekt końcowy, a nie to, jak producent go osiąga. W praktyce kwantowe kropki mają poszerzać spektrum barw telewizorów LCD LG o 30%, a nowe podświetlanie Wide Color LED robić to samo o 25%.

Czemu LG stosuje dwa rozwiązania w tym roku? Domyślam się, że producent chce być gotowy na wszelkie ewentualności. Aktualnie na rynku LCD toczy się mała wojna na poprawę kolorów. Samsung zdecydował się całkowicie na nanokryształy w serii SUHD, z kolei Panasonic stosuje niebieskie diody LED z pokryciem z żółtego fosforu nowego rodzaju.

LCD LED z żółtym fosforem

Teoretycznie kwantowe kropki są lepszym rozwiązaniem, ale mają też swoje minusy. Są droższe w produkcji, a ich zastosowanie pogrubia bardziej telewizor. LG nieźle kombinuje inwestując w dwie różne technologie i wydając je w już dostępnych telewizorach. Odbiorcy zdecydują, które rozwiązanie bardziej im się podoba.

Obecnie dla użytkowników taka sytuacja daje same zalety. Każda technologia poprawiająca dalej jakość obrazu na panelach LCD jest mile widziana.

.
.

Film montowałem na komputerze Acer Predator G3.