Fot. na licencji CC AMagill Flick

Jak przyjemnie spędzić czas? Oczywiście czytając komiks o Supermanie wart 2,1 mln dolarów, popijając w tym samym czasie whiskey za 70 000 i bawiąc się złotą monetą kupioną za skromne 7,4 mln dolarów. Bogacze nie szczędzili w tym roku pieniędzy na rozrywkę.

Kolekcja biżuterii Elizabeth Taylor – 116 mln $

Biżuteria Elizabeth Taylor

Ponad 100 błyskotek z kolekcji Elizabeth Taylor zostało sprzedanych za łączną wartość 116 milionów dolarów. Była to tym samym najdroższa kolekcja biżuterii na świecie. W jej skład wchodziły między innymi 33-karatowe kolczyki, naszyjnik z kości słoniowej i złota, 16-wieczne perły i diamenty Taj Mahal.

Lepiej niech moja żona tego nie czyta ;)

Moneta Gold Brasher Doubloon z 1787 roku – 7,4 mln $

Moneta z 1787

Pewien złotnik, będący jednocześnie sąsiadem Jerzego Waszyngtona, wykuł widoczną na zdjęciu monetę z 26,66 gramów złota. W roku 1787 była ona warta 15 dolarów. W 2011 została sprzedana na aukcji za 7,4 miliona dolarów. Oczywiście chodzi tu o wartość kolekcjonerską. Samo złoto użyte w błyskotce jest dziś warte około 1500 dolarów.

Jean Paul Lemieux „1910 remembered” – 2,34 mln $

Jean Paul Lemieux  -c 1910 remembered

Jean Paul Lemieux to kanadyjski malarz, którzy zmarł w grudniu 1990 roku. Jego obraz „1910 remembered” sprzedano w tym roku na aukcji za 2,34 mln dolarów.

Pierwszy Superman – 2,1 mln $

Superman nr 1

Człowiek ze stali? Raczej z platyny. Pierwszy komiks o przygodach Supermana sprzedano w tym roku za 2,1 mln dolarów, ustanawiając tym samym nowy rekord w kategorii najdroższych komiksów świata. Podobno istnieje już tylko 100 kopii tego wydania.

Jakby cena nie była dość ciekawa, z samym komiksem wiąże się ciekawa historia. W roku 2000 został on skradziony z domu aktora Nicolasa Cage’a. Później policja odzyskała go w Los Angeles, po tym jak niezidentyfikowany mężczyzna kupił zawartość opuszczonego magazynu. Sam Cage kupił komiks na aukcji w 1997 roku. Zapłacił wtedy za niego 150 000 dolarów.

Według Hollywood Reportera na świecie jest tylko pięć innych komiksów z pierwszej serii w tak doskonałej jakości jak w przypadku egzemplarza sprzedanego za za 2 161 000 dolarów. W dniu wydania, w czerwcu 1938 roku, komiks kosztował 10 centów.

Oryginalny kontrakt Apple – 1,6 mln dolarów

Umowy z Apple

Ludzie są skłonni zapłacić bardzo dużo za wszystko czego jest mało. Szczególnie jeśli jest to związane ze znanymi ludźmi. Kontrakt Apple Computers, który w 1976 roku podpisali Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne, to tylko kawałki papieru, ale są związane z jedną z najbardziej znanych firm na świecie i równie dobrze rozpoznawalnymi ludźmi. Dlatego też na aukcji sprzedano je za 1,6 mln dolarów.

Do kontraktu dołączono również umowę rozwiązania współpracy z Ronaldem Waynem. Dostał on 10% obecnej wartości firmy czyli 1500 dolarów. Auć!

Kamera Panavision R-200 z planu Star Wars – 625 000 dolarów

Kamera Star Wars

Wspominałem już o tej kamerze. W 1977 roku George Lucas kręcił nią swoją trylogię. Kamera należała do tej pory do aktorki Debbie Reynolds. Możecie ją znać ze słynnego filmu „Deszczowa piosenka”. Reynolds jest też matką aktorki Carrie Fisher, która w „Gwiezdnych Wojnach” wcieliła się w rolę księżniczki Lei.

Szklany lis René Lalique – 204 750 dolarów

Lis René Lalique

René Jules Lalique to francuski artysta i jubiler tworzący w szkle. Żył w latach 1860-1945 i wsławił się swoimi spektakularnymi rzeźbami wykonanymi w szkle. Tworzył też biżuterię w stylu art déco, opakowania szklane dla przemysłu farmaceutycznego, a nawet dodatki do samochodów. To właśnie czymś takim jest widoczny na zdjęciu szklany lis. W latach 20-tych ubiegłego wieku takie zwierzaki można było znaleźć na maskach najbardziej luksusowych aut. Dzisiaj zachowało się ich niewiele, więc skromny lisek może „pójść” na aukcji za ponad 204 tysiące dolarów.

55-letnia whiskey – 69 770 dolarów

Whiskey Glenfiddich Single malt

Prawie 70 tysięcy dolarów, czyli około 240 000 złotych, tyle trzeba zapłacić, by napić się naprawdę dobrej whiskey. Butelka 55-letniej Glenfiddich single malt należała do Janet Sheed Roberts, prawnóczki Williama Granta, założyciela Glenfiddich. W 2011 roku kobieta obchodziła swoje 110 urodziny. Z tej okazji firma wydała limitowaną edycję wshiskey beczkowanej gdy Janet miała „zaledwie” 54 lata. Dzisiaj to szlachetne draństwo (wshiskey, nie kobieta) jest warte więcej niż luksusowy samochód.

Ciekawe jak smakuje z colą?

Ząb tyranozaura rexa – 56 000 dolarów

Ząb tyranozaura reksa

55-letnia whiskey, to prawdziwa smarkula w porównaniu z zębem tyranozaura. Zachowany w znakomitym stanie element szczęki pewnego gada ma 67 milionów lat. Szczęśliwym znalazcą tego trzonowca był zwykły farmer z Montany, który trafił na niego podczas orania pola.

W zamian za niego były właściciel pewnie kupił sobie same złote zęby.

Fot. na licencji CC AMagill Flickr