Panasonic Headquarters

Pod koniec grudnia dowiedzieliśmy się, że Panasonic rozważa zaprzestanie rozwoju technologii plazmowej. Nowe doniesienia mówią, że producent może pójść dalej i zupełnie wyjść z tego sektora. AKTUALIZACJA – Panasonic wystosował oficjalny komentarz.

W grudniu informacje były zdawkowe i brakowało konkretów. Mówiono jednak o planach zaprzestania rozwoju technologii plazmowej. Panasonic miał nadal sprzedawać telewizory PDP, ale nie inwestować już więcej w ich udoskonalanie.

Niedawno, bo pod koniec lutego, sytuacja wyglądała mniej groźnie. W tekście Jeszcze plazma nie zginęła… cytowałem kilku producentów zajmujących się plazmami i wszyscy potwierdzali, że póki co ten rodzaj telewizorów nie zniknie z rynku. Prędzej czy później do tego dojdzie, ale jeszcze nie teraz. Nowe plazmy w ofertach na rok 2013 to potwierdzają.

Panasonic ZT60

Wygląda jednak na to, że koniec plazm może być nieco bliższy. Przynajmniej w kontekście Panasonica. Japońska gazeta Nikkei donosi, że Panasonic Corp rozważa całkowicie opuszczenie tego sektora rynku. Ma to być część programu zmniejszania działu telewizorów tego producenta, który będziemy obserwować w trzech najbliższych latach.

Rozważamy wiele opcji dotyczących naszego działu TV. Nic jednak nie zostało jeszcze postanowione

powiedział rzecznik Panasonica w wywiadzie dla wspomnianej gazety, rozpalając jeszcze iskierkę nadziei dla fanów plazm Panasonic Viera. Osobiście nakłaniałbym jednak tych odbiorców, by nastawiali się na koniec pewnej ery. W tym roku Panasonic ma jeszcze w ofercie nowe plazmy (i to sporo, bo aż 12 modeli), ale w nadchodzących latach zapewne się to zmieni. Nikkei donosi, że japoński producent planuje zakończenie produkcji tego typu odbiorników w swojej największej fabryce w Amagasaki (zachodnia Japonia) w okolicach roku 2014. Podobno już wycenia sprzęt zainstalowany w tej placówce.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia OLED, czyli nowego rodzaju wyświetlaczy, które pojawiają się już w tym roku (LG i Samsung), a w kolejnych latach będą walczyć o rynek większą ofertą (między innymi Sony i Panasonic). Szacuje się, że w latach 2015/2016 dział TV Panasonica zarobi dla tego producenta mniej niż połowę tego co w latach 2009/2010. Jest pewne, że firma założona prawie sto lat temu przez Konosuke Matsushitę nie będzie w stanie utrzymać trzech technologii. Jako, że LCD zarabia teraz najlepiej, a OLED będzie przyszłościowy, to w odstawkę musi pójść plazma. Jak się okazuje może to nastąpić szybciej niż sądziliśmy.

Fot. Pokarin Wikipedia

 

AKTUALIZACJA – 18.03.2013

Zaledwie kilka godzin po mojej publikacji otrzymałem oficjalny komentarz Panasonica w tej sprawie. Nie znajdziemy w nim niestety żadnych konkretów dotyczących dalszych planów produkcyjnych tej firmy. Jest to wyjaśnienie dotyczące źródła informacji gazety Nikkei, na publikację której powołuję się w powyższym tekście.

Firma Panasonic skomentowała dziś raport medialny, który podejmuje także temat działalności firmy w zakresie produkcji telewizorów.

Raport nie opiera się na żadnych oficjalnych informacjach ogłaszanych przez Panasonic. Firma opracowuje różne plany strategii, nic nie zostało jeszcze postanowione.

Na więcej konkretów dotyczących przyszłości plazm Panasonica przyjdzie nam więc jeszcze poczekać. Gdy tylko się one pojawią, dowiecie się o nich pierwsi.