Jak wygląda laser nakręcony z prędkością 20 mld klatek na sekundę? Czy gry na pianinie można nauczyć się bez pianina, za to z mechaniczną rękawicą? Jak smartfon może ostrzec przed udarem? Sprawdźcie sami.

 

Jak wygląda laser w zwolnionym tempie?

Naukowcom z angielskiego Heriot-Watt University udało się stworzyć kamerę na bazie detektorów SPAD (single-photon avalanche diode), która jest w stanie uchwycić na filmie 0,000000000067 sekundy. Mówiąc inaczej, jest to odpowiednik filmowania z szybkością 20 miliardów klatek na sekundę!

Rozdzielczość jest fatalna, bo obraz ma zaledwie 32 x 32 pikseli, ale rezultat i tak miażdży! Dzięki tej technice badaczom udało się nagrać laser odbijający się od luster.

Film został stworzony z połączenia nagrań 2 milionów impulsów lasera wykonanych w ciągu 10 minut. Ekipa zebrała je wszystkie, połączyła w jeden obraz i usunęła tło.

 

YouTube przechodzi na HTML5

Po moim wpisie na temat wsparcia produktu przez producenta, już to wiecie, ale przypominam, że YouTube rezygnuje z Flasha i przechodzi na HTML5.

Zalety – poprawa szybkości w przeglądarkach internetowych, szybsze odtwarzanie filmów na słabszych łączach dzięki kodekowi VP9, płynniejsze i lepsze 4K oraz 60 fps.

Wady – YouTube przestanie działać w aplikacjach na starszych urządzeniach.

Dobra wiadomość dla użytkowników nowego sprzętu. Zła dla tych z nas, którzy korzystają ze starszego.

Na tej stronie info co i na jakiej przeglądarce będzie działać.

 

Wykrywacz udaru

Early Detection Sensor & Algorithm Package (EDSAP), to opracowany przez Samsunga zestaw czujników mierzących pracę mózgu mający na celu ostrzegać nas przed możliwym udarem.

Samsung EDSAP

Mierniki EDSAP są umieszczone na głowie i komunikują się bezprzewodowo z telefonem. To właśnie w komórce algorytmy oprogramowania przetwarzają dane o pracy mózgu i w ciągu 60 sekund potrafią wydać diagnozę o ewentualnym udarze. Po dłuższym używaniu EDSAPa system jest też w stanie ocenić ogólny stan zdrowia centralnego ośrodka naszego układu nerwowego.

 

Mechaniczna rękawica uczy gry na pianinie i rysunku

Saurabh Datta, student kopenhaskiego Institute of Interaction Design, stworzył ciekawy projekt artystyczno naukowy. Jest to mechaniczna rękawica, która potrafi powtarzać zaprogramowane ruchy zmuszając palce użytkownika do współpracy.

Celem projektu jest wyrobienie pamięci mięśniowej, która ma pomóc np. w nauce gry na pianinie lub rysowania.

Więcej o projekcie na stronie twórcy.