Nowy smartwatch LG Watch Urbane, który zobaczymy na targach MWC 2015, wygląda ciekawie, ale mikroskopijna robo-rozgwiazda, pobierająca próbki tkanek i usuwająca guzy zjada na śniadanie wszystkie nowinki.

 

Nowy smartwatch LG

Pamiętacie smartwatch LG G Watch R, który pokazywałem Wam po targach IFA 2014? Na zbliżającej się imprezie Mobile World Congress 2015 (start 2. marca) koreański producent pokaże jego następcę. Będzie to widoczny na zdjęciu LG Watch Urbane.

LG Watch Urbane

Smartwatch LG Watch Urbane

Najważniejsze cechy:

  • metalowa koperta
  • 1,3 calowy ekran P-OLED rozdzielczości 320 320 pikseli (245 ppi)
  • procesor ualcomm Snapdragon 400 1.2G Hz
  • 312 MB Ram i 4 GB eMMC
  • bateria 410 mAh (tyle samo co G Watch R)
  • czujnik pracy serca
  • wodoodporna konstrukcja
  • wymiary 45,5 x 52,2 x 10,9 mm
  • czujnik

Samsung vs LG – walka na OLED

Samsung zamierza zainwestować 3,6 miliarda dolarów w rozwój technologii OLED. Niestety póki co tylko z myślą o sprzęcie mobilnym (ekrany małe i średnie).

LG nie pozostaje dłużne i planuje wydać 915 mln dolarów na nową linię produkcyjną telewizorów OLED. Poprzednio producent zainwestował już 726 mln.

Walka trwa!

 

Panasonic z VR

Panasonic VR

Skoro przy OLED jesteśmy, to warto wspomnieć też o hełmie dla rzeczywistości wirtualnej, nad którym pracuje Panasonic. Ma on mieć ekrany OLED pokazujące obraz w 90 stopniach, z szybkością 75 klatek na sekundę. Co ciekawe gogle Panasonica zakłada się na uszy jak zwykłe okulary. Póki co to niestety tylko prototyp.

Fot. TechOn.

 

Mikroskopijna robo-rozgwiazda

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa stworzyli mikroskopijnego „robota” o kształcie rozgwiazdy, który w przyszłości może pomóc w różnych zadaniach medycznych. Urządzenie nie wymaga baterii lub innego, zewnętrznego źródła energii. Jest wykonane z hydrożelu, polimeru reagującego na różne temperatury. Jego „macki” zamykają i otwierają się pod wpływem jej zmian, mogąc chwytać lub upuszczać coś w organizmie człowieka.

Robo rozgwiazda

Zastosowanie? Nieinwazyjna biopsja, a nawet usuwanie małych guzów.

 

Giętkie ekrany również LCD

Firmy Merck i FlexEnable połączyły siły, by wspólnie pracować nad giętkimi wyświetlaczami. Ciekawe jest jednak to, że mowa o panelach LCD, a nie OLED. Ciekłokrystaliczne ekrany IPS na bazie tworzyw sztucznych nie będą aż tak plastyczne jak super cienkie OLEDy, ale nadal giętkie.

Póki co powstał tylko prototyp. Prace trwają.

Merck i FlexEnable giętki LCD

Fot. OLEDinfo

 

HbbTV 2.0 z UHD

Za rok dostaniemy nowy standard telewizji hybrydowej – HbbTV 2.0. Najważniejsza nowinka jaka się w nimi pojawi, to wsparcie dla sygnału Ultra HD z kodekiem HEVC. Oprócz tego funkcja drugiego ekranu, HTML5, poprawa obsługi napisów i płynności.

 

Autonomiczne samochody na Intel iQ

Na deser zapraszam Was do odwiedzenia serwisu iQ Intela, w którym mam przyjemność publikować od czasu do czasu teksty o nowych technologiach. Przeczytajcie np. mój materiał Samochodzie, prowadź się sam! na temat w pełni zautomatyzowanych samochodów, które być może wjadą na drogi w ciągu najbliższych dziesięciu lat.