Trzy dni przed nowym rokiem i tydzień przed targami CES w Las Vegas zapraszam na ostatnie podsumowanie najciekawszych wiadomości roku 2014. Dzisiaj trochę zwykłego sprzętu, ale i technologii przyszłości. Samochodów napędzanych wodorem i czujników OLED owiniętych wokół palców.

Samsung – 34-calowy zakrzywiony monitor

Samsung SE790C

Tytuł mówi wszystko. Samsung SE790C ma 34 cale i zakrzywioną matrycę LCD o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 3440:1440 pikseli.

Funkcje obrazu w obrazie, komunikacja przez 4 złącza USB 3.0, czas reakcji 4 ms, wbudowane głośniki. Matryca VA. Ceny producent jeszcze nie podaje.

 

LG – Music Flow Wi-Fi Series

LG Music Flow

Z kolei LG zapowiada serię głośników Music Flow Wi-Fi, wśród których znajdą się pierwsze u tej firmy głośniki Wi-Fi na baterie – Model H4 Portable. Oprócz nich belki głośnikowe HS7 i HS91 i odtwarzacz Blu-ray z funkcjami streamningu BP550. Sprzęt jest kompatybilny z iOS i Androidem i łączy się z innym sprzętem przez Wi-Fi (2.4/5GHz).

Więcej o nowinkach LG i Samsunga na CES 2015, na które w tym roku się wybieram.

 

PlayStation Now w telewizorach… Samsunga

O rozwoju gier z chmury już pisałem. Wreszcie zaczyna to nabierać rozpędu i pojawiają się pierwsze, ciekawe usługi. Takie jak PlayStation Now w telewizorach Sony i… Samsunga.

Tak, tak. W odbiornikach Koreańczyków pojawią się gry Japończyków. Od nowego roku, nie wiadomo w jakich regionach (przypuszczam, że nie w Polsce) i na jakich panelach, ale będzie. Zaczyna się dziać.

 

Organiczny czujnik na palcu

Czujnik OLED z US Barkeley

Naukowcy z UC Berkeley stworzyli czujnik w całości wykonany z elektroniki organicznej. W praktyce oznacza to, że niewielki „pierścień” można owinąć wokół palca. Czujnik mierzy pracę serca i natlenienie krwi.

Sensor jest wykonany z czerwonych i zielonych OLEDów i organicznej fotodiody (OPD).

Więcej na stronie uniwersytetu.

 

The Interview – film wszech czasów

Jeśli nie śledziliście newsów dotyczących filmów The Interview, w którym to Seth Rogen i James Franco mają zabić przywódcę Korei Północnej, to w skrócie:

  • hakerzy wykradli dane Sony i udostępnili część z nich
  • zagrozili kolejnymi wyciekami jeśli film pojawi się w kinach
  • nie pojawił się

Później jednak Sony wypuściło The Interview w sieci i według producenta jest to film numer 1 w dystrybucji cyfrowej tego producenta. Nie w tym roku, ale od zawsze. Sony zarobiło na nim już 15 mln dolarów wśród około 2 mln widzów używających VOD. To wynik jaki uzyskano w 4 dni.

 

3D bez okularów nie umarło?

Stream TV

Stream TV

Toshiba była pierwszym producentem, który odważył się wypuścić telewizor 3D bez okularów dla mas… I ostatnim. Testowany na blogu model ZL2 nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Możliwe jednak, że technologia powróci.

Toshiba pracuje nad autostereoskopią w oparciu o nowy system soczewek GRIN. Podobno ma on pozwolić na tworzenie przenośnych ekranów autostereo o wysokiej rozdzielczości i funkcji przełączania między 3D, a 2D. Toshiba zapewnia, że jakość ma być na najwyższym poziomie.

Inną nowinką tego typu ma być Stream TV Ultra-D, który na pewno pojawi się na CES. To technologia tworzona w Filadelfii mająca wyświetlać 3D bez okularów i pozwalać na konwersję 2D do 3D i 4K.

 

Stacja wodorowa

Stacja wodorowa Fot. JX Nippon Oil & Energy Corp

Stacja wodorowa Fot. JX Nippon Oil & Energy Corp

Firma JX Nippon Oil & Energy otworzyła swoją pierwszą stację wodorową w Japonii (Ebina City, Kanagawa). Wodór jest na niej sprzedawany w cenie 1000 jenów za kilogram. To około 30 zł. Ceny są podobne do kosztów tradycyjnego paliwa w samochodach hybrydowych.

W planach firmy jest postawienie 23 stacji tego typu do końca roku fiskalnego 2014.