Czym różnią się okulary pasywne od aktywnych, co to jest crosstalk, jaki Blu-ray kupić dla 3D? Andrzej z Multi-blog.pl odpowiedział na kilka pytań dotyczących technologii 3D. Polecam.

Czy mogę mieć telewizor 3D, do którego niepotrzebne są okulary?

Niestety, nie. Co prawda Toshiba sprzedaje takie telewizory w Japonii, ale tylko z ekranami o przekątnych 12 i 20 cali. W planach było wprowadzenie na rynek europejski większych, 40-calowych odbiorników, ale póki co do Polski one nie trafiły. Inne firmy wciąż rozwijają technologię „okularową” w dwóch odmianach – pasywnej i aktywnej.

Jaka jest różnica pomiędzy aktywnymi pasywnymi okularami?

Okulary aktywne, tzw. migawkowe, to zaawansowane technologicznie sprzęty, wymagające baterii i łączące się z telewizorem za pomocą złącza IR. Wyświetlają one naprzemiennie obraz dla prawego i lewego oka, z częstotliwością 25 klatek na sekundę. Z tego powodu są drogie, ciężkie, a także wrażliwe na zakłócenia. Okurary pasywne z kolei są podobne do tych, jakie widzimy w kinach 3D. Obraz trójwymiarowy tworzony jest tu w inny sposób – poprzez nałożenie na matrycę telewizora specjalnego filtru polaryzacyjnego. Dzięki temu okulary pasywne są prostymi, lekkimi i tanimi urządzeniami, nie potrzebującymi własnego zasilania ani łączności z telewizorem.

Panasonic TX-P55VT30 - Okulary 3D

Co to jest crosstalk?

Terminem tym określa się sytuację, w której okulary aktywne nieprecyzyjnie dzielą obraz 3D między prawe i lewe oko odbiorcy. Tworzy się wtedy wokół przedmiotów wyświetlanych na ekranie świetlista otoczka. Sytuacja ta występuje zwykle wtedy, gdy do oglądania obrazu 3D w telewizorze jednego producenta zastosujemy okulary innej firmy. Crosstalk występuje wyłącznie w przypadku okularów aktywnych. Andrzej z Multi-bloga trochę się tu zapędził. Oczywiście crosstalk jest też widoczny w panelach z okularami pasywnymi. Może być na nich mniejszy, ale nie musi. To już zależy od konkretnego modelu telewizora – przyp. Szymon.

Kto produkuje pasywne 3D, a kto aktywne?

Większość producentów stosuje aktywną (migawkową) technologię 3D. Technologię pasywną wybrały firmy LG oraz Vizio (marka nie występująca na polskim rynku), a także polski producent Manta Multimedia, który chce wytwarzać od września tanie telewizory 3D (ostatnio swoich sił w dziedzinie pasywnego 3D próbuje też Philips – przyp. Szymon).

Czy potrzebuję specjalnego odtwarzacza Blu-ray do wyświetlania filmów 3D?

Tak. Tylko odtwarzacze Blu-ray 3D są w stanie prawidłowo odczytać trójwymiarowe filmy nagrane na płytach. Mają więc zarówno inny hardware, jak i oprogramowanie. Oczywiście są w stanie odczytywać również filmy 2D.

Cały wpis przeczytacie na Multi-blogu.