GroundBot

Widoczna na zdjęciu kula szpiegula, to GroundBot firmy Rotundus. Jej zadaniem jest zdalny podgląd w 3D z powierzchni ziemi, wody, śniegu, błota i lodu. I to podgląd nie byle jaki, bo innych planet. Fakt, że jest taka czaderska, to tylko dodatek.

Urządzenie jest wyposażone między innymi w:

  • akcelerometry, żyroskopy, magnetometry,
  • GPS,
  • WiFi.

GroundBot porusza się prędkością do 10 km/h i nagrywa filmy MPEG-4 zarówno w 2D jak i 3D. Na wbudowanym akumulatorze litowo jonowym może pracować zdalnie przez 8 do 16 godzin. Może udźwignąć do 2 kg ładunku (sam robot waży 25 kg i ma średnicę 60 cm) i poruszać się zróżnicowanym terenie. Włącznie z wodą.

Na swojej stronie internetowej twórcy zapewniają, że robot został stworzony do badania innych planet.

Wysyłając kamery i inne sensory po układzie słonecznym nie chcesz, by uszkodziły się po dotarciu na miejsce. To jeden z powodów, by użyć sferycznej, mobilnej platformy: wszystko jest chronione wewnątrz kuli

– piszą twórcy.

Póki co GroundBot może sprawdzić się jako narzędzie podglądu płyt lotniskowych i jezior. Tak przynajmniej wynika z prezentowanych filmów :)

Ale możliwości są większe. Twórcy zapewniają, że szczelna konstrukcja nadaje się do sprawdzania wycieków gazów czy badania terenu mocno zakurzonego