Samsung Forum 2012 1

W zeszły piątek dałem Wam znać, że wybieram się do Pragi na Samsung Forum 2012. Zachęcałem też do zostawiania pytań w komentarzach pod wpisem i na moim Facebooku. Kilka się pojawiło więc z przyjemnością wyciągnąłem od przedstawicieli producenta informacje o które prosiliście.

Waldemar S. Subnasty pytał o clouding w LED-ach

Kogokolwiek o to bym nie pytał, to oczywiście odpowiedź była taka sama – LCD LED Samsunga nie ma takich problemów i generalnie jest idealnie :) W rzeczywistości klient będzie miał w tym roku trochę większe możliwości doboru LEDów Samsunga, bo oprócz super cienkich i zaawansowanych paneli z podświetlaniem brzegowym, Koreańczycy będą też promowali grubsze telewizory z tylnym podświetlaniem Direct LED. To chociażby seria 5000.

Zastąpiliśmy w niej tradycyjne lampy diodami LED. Osiągamy dzięki temu większą oszczędność energii, lepszy obraz i konstrukcję bardziej przyjazną środowisku

– tłumaczył w Pradze Michał Ways z Samsunga.

Konkretnych porównań starszych i nowszych modeli oczywiście nie było (kto by sobie tak strzelił w stopę?).

Samsung Forum 2012 - LED TV 5000

Dink pytał zaczepnie, co Samsung skopiował od Apple

Pytanie było dowcipne, ale osadzone w brutalnych realiach ciągłej walki na patenty między dwoma firmami. W Pradze można było oglądać chociażby tablet Galaxy Tab 2 7″. Pisałem o nim w innym wpisie.

maHDi prosił bym dowiedział się czegoś na temat nowych plazm

Tak więc przede wszystkim przedstawiciele Samsunga wyraźnie zaznaczali, że producent absolutnie nie rezygnuje z technologii plazmowej i takie panele będzie dalej rozwijał. W Pradze zapowiadał, że tegoroczne modele będą czerpały mniej energii niż dotychczas, a do tego zaoferują lepszą jakość czerni dzięki systemowi Real Black Pro.

Prezentowane panele nowych serii nie są oczywiście tak imponujące pod względem designu jak najnowsze LCD. Mają grubsza ramki i mniej ciekawe podstawki itd. Obraz wyświetlają jednak znakomity, więc myślę, że fani odbiorników PDP nie mają się czego obawiać.

Samsung Forum 2012 - plazma

Inna kwestia, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że za około trzy lata plazma może zacząć przechodzić do lamusa. Obecnie Samsung trzyma ją dlatego, że polityka firmy mówi wyraźnie o obstawianiu wszystkich frontów. Koreańczycy szczycą się tym, że mają produkty w praktycznie każdej, liczącej się sferze RTV i AGD. Za kilka lat plazma może jednak nie wytrzymać po prostu konkurencji OLED-ów.

Póki co nowe telewizory wychodzą. O konkretnych datach premier i cenach niestety mowy nie było, ale przed Euro 2012 na pewno się pojawią.

Michał pytał na Facebooku o Samsunga Galaxy S III

Niestety o tym telefonie nie było ani słowa. Możliwe, że Samsung wyda jakąś zapowiedź na targach MWC w Barcelonie. Mobile World Congress startuje 27. lutego, więc nie będziemy musieli czekać długo na potwierdzenie lub zaprzeczenie.

Być może Samsung czeka też z jakimikolwiek konkretnymi zapowiedziami na nowości HTC.

Pete chciał wiedzieć więcej na temat telewizora OLED

Pisałem już o nim w innym tekście. Kilka informacji wrzuciłem też na mój YouTube.

Tak jak słyszycie panel ma mieć premierę na targach IFA 2012 we wrześniu. O cenach póki co nic nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że OLED Samsunga będzie taki sam jak każdy inny – drogi.

Pete martwił się, że Samsung i LG mogą znów dogadać się w kwestii cen (pisałem o tym na Multi-blogu). Taka ewentualność istnieje, chociaż moim zdaniem bardziej prawdopodobna jest walka na śmierć i życie. OLED w przypadku telewizorów to technologia nowa i coś czuję, że zarówno Samsung jak i LG będą chciały zniszczyć konkurencję, a nie dogadywać się z nią w jakichkolwiek kwestiach. Kto pierwszy ugruntuje swoją pozycję lidera w tym sektorze, może liczyć na wierność klientów przy kolejnych generacjach sprzętu.

Tak czy inaczej musimy czekać do września, a kto zamierza kupić 55-calowy OLED w dniu premiery, powinien już zacząć odkładać pieniądze… lub sprawdzać zdolność kredytową ;)

Steve pytał o Smart Evolution

Bardzo dobre pytanie, bo to jedna z największych nowości Samsunga, która nie wiąże się tylko ze zmianą oprogramowania.

Smart Evolution, to jeden z trzech filarów, na których opiera się nowa polityka Samsunga dotycząca Smart TV. Pozostałe dwie, to Smart Interaction, czyli sterowanie telewizorem za pomocą głosu i gestów, oraz Smart Content, czyli więcej możliwości telewizora (np. trener fitness, wymiana treści między kilkoma panelami itp). Smart Evolution to z kolei trzeci element strategii Samsunga mający wyprowadzić go na prowadzenie. Chodzi tutaj o poszerzanie możliwości telewizora, przez zewnętrzne przystawki Smart Evolution Kit. Pierwsza z nich pojawi się za około rok. Będzie poszerzała możliwości CPU, GPU i pamięci telewizora. A więc szybszy procesor, lepsza grafika i więcej RAM-u.

By za rok czy dwa użytkownik mógł dodać do swojego telewizora Smart Evolution Kit i korzystać w pełni z wszystkich najnowszych aplikacji

– wyjaśnia Michał Ways, trener produktu Samsunga.

O cenach Smart Evolution Kit jeszcze nic nie wiadomo.

Steve pytał też o to, jak Smart Evolution wpłynie na aktualizację telewizorów producenta i czy nie sprawi, że przestaną się pojawiać aktualizacje softu. Nie, jeśli już, to zwiększy ich ilość. Problemem może być coś innego. Skoro producent zamierza regularnie (raz w roku) wydawać nowe Evolution Kit, to nie będzie tak bardzo dbał o optymalizację kodów swojego oprogramowania. Mając możliwość dołożenia do telewizora co roku szybszego procesora, może dojść do tego, co znamy z komputerów stacjonarnych, których upgrade co kilka lat to dla wielu użytkowników konieczność. Tym bardziej, że przecież Samsung nie będzie rozdawał Evolution Kitów za darmo. Przystawki będą sprzedawane, a więc trzeba będzie na nich zarobić jak najwięcej.

Optymistyczna wersja tego samego scenariusza jest taka, że Samsung nie pokpi sprawy optymalizacji, a Evolution Kit nie będzie zbyt drogi. Wtedy poszerzenie możliwości telewizora bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na zupełnie nowy odbiornik będzie ciekawą opcją. Coś jednak czuję, że ta cała zabawa w Ewolucję tania nie będzie.

 

To już wszystkie pytania jakie dostałem od Was przed Samsung Forum 2012. Dzięki za ich podesłanie, mam nadzieję, że trochę pomogłem.