Na objazdowym pokazie Roadshow 2015 Samsung pokazał nowości na rok 2015. AGD, aparaty, telewizory SUHD i inne. Byłem, widziałem, odpowiadam na Wasze pytania.

 

W komentarzach pod poprzednim wpisem Henryk pytał czy SUHD będzie lepsze od UHD?

Po pierwsze nie mylmy pojęć – SUHD to jest nadal zwykłe UHD. To NIE jest nowy rodzaj telewizora. Seria SUHD to po prostu panele wykorzystujące technologię kwantowej kropki, którą Samsung promuje nazwą nanokryształy.

SUHD to seria JS. I owszem, telewizory mają szansę być lepsze niż zeszłoroczne. Zaoferują 92% pokrycia przestrzeni kolorów DCI, jasność do 1000 nitów (seria JS9500, w JS8500 będzie to 600 nitów), nowe podświetlanie matrycy z 37% większą transparentnością (więcej światła) i wsparcie dla technologii HDR z UHD Alliance,

Samsung Roadshow 2015 - SUHD vs UHD

UHD bez HDR vs LCD SUHD z HDR

Pierwszy profesjonalny test modelu Samsung JS9500 przeprowadzony przez Vincenta Teoha z HDTVTest.co.uk wskazuje, że może to być bardzo dobry telewizor.

Co do samego SUHD to producent ma prawo nazywać swoje rozwiązania jak chce, ale pamiętajmy że nie jest to nic innego jak UHD z kwantową kropką. Największa różnica technologiczna w stosunku do rozwiązań konkurencji, to brak kadmu w konstrukcji. Reszta to marketing podobny do tego, jaki Samsung stosował przy okazji promocji paneli LED. Wtedy też komunikacja była zbudowana tak, by odbiorcy myśleli, że to zupełnie nowy rodzaj telewizora. Teraz Samsung robi to zapewne w kontekście walki z OLEDami LG.

Osobiście mi się to nie podoba, bo wprowadza zamieszanie i nagina rzeczywistość pod potrzeby sprzedażowe. Jednak z drugiej strony chylę czoła przed działem marketingowym Samsunga. Wielu producentów ma obecnie LCD z kwantową kropką. Sony miało ją już nawet kilka lat temu. Tylko Samsungowi udało się jednak wypromować tę technologię jako coś nowego i przełomowego. Pod tym względem to mistrzowska robota.

 

Henryk pytał też ile Hz (szybkość poprawy ruchu) wzrosła w nowych flagowych odbiornikach Tv?

Na papierze będzie ich pewnie więcej, ale liczą się możliwości matrycy i wydajność systemów wspomagających. We wspomnianym teście Vincenta okazało się, że model UE65JS9500 ma matrycę 120 Hz, a system LED Clear Motion dodający czarną klatkę („resetując” siatkówki naszych oczu) poprawia płynność obrazu bez dużej utraty jasności. Czyli robi dobrze coś, co do tej pory sprawiało problemy.

Oprócz tego wielkich zmian nie ma, ale powyższe funkcje podobno w praktyce działają znakomicie.

Samsung Roadshow 2015 - plazma, SUHD i UHD

 

Ceny nowych modeli?

Jeszcze ich nie ma.

 

Bartek pytał czym inspirowali się tworząc wygląd nowego systemu Tizen i dlaczego był to webOS? :)

Oczywiście producent tego nie komentuje. Gołym okiem widać jednak podobieństwo dolnej belki nawigacyjnej do podobnej formy w webOS. Mówiłem o tym na materiale z CES.

Szczerze – mnie już takie inspiracje ani nie dziwią, ani nie denerwują. Kwestie autorskie zostawiam działom prawnym producentów. Mnie, jako odbiorcy, interesuje tylko funkcjonalność użytych rozwiązań. Belka nawigacyjna tego typu jest bardzo intuicyjna. Pozwala na szybkie przeskakiwanie między programami i upraszcza maksymalnie nawigację. Dlatego ja jestem za.

Tomasz Drężek, trener produktów Samsunga, wymieniał takie zalety Tizena

  • Jeden ekosystem we wszystkich urządzeniach (póki co smartwatche i TV, za kilka lat zapewne wszystko).
  • Szybkość działania – z tego co widziałem system rzeczywiście działa szybko. W momencie gdy telewizor dysponuje ośmiordzeniowym procesorem (dwie najwyższe serie – JS9500 i JS9000), nie wyobrażam sobie by było inaczej.
  • Dwutorowe przekazywanie obrazu. Np. TV jest wyłączony, a działa streaming do komórki. Niestety funkcja ta będzie działać tylko w danej sieci domowej, a nie przez Internet jak u Panasonica.

O Tizenie napiszę jeszcze więcej w osobnym artykule.

Samsung Roadshow 2015 - Tizen TV

 

Bartek pyta też – Czy kwantowe kropki mają jakiś wpływ na osiąganie głębokich czerni – nowy typ matrycy, specjalne podświetlenie czyli jakimi argumentami poprą ich twierdzenie że SUHD jest lepsze niż OLED

Kwantowe kropki, to nanokryształy naniesione na dodatkową warstwę panelu LCD, które lśnią po skierowaniu na nie światła. Bez wdawania się w szczegóły techniczne rezultat jest taki, że światło płynące z diod LED, przez nanokryształy, aż do warstwy ciekłokrystalicznej jest bardziej białe, więc filtry kolorów w LCD mogą odwzorować lepsze barwy.

Innymi słowy – technologia kwantowej kropki (czy też nanokryształów) wpływa najbardziej na jasność i kolory. Co jest istotne szczególnie w panelach Ultra HD, które mają większe możliwości w tej kwestii.

 

Bartosz pytał czy będzie nowy Evolution Kit z Tizen OS dla telewizorów serii E?

Evolution Kit i One Connect Box, to zestawy do aktualizacji hardware’u i software’u telewizora. Procesora, pamięci i nowe oprogramowanie. One Connect Box służy też jako zewnętrzny „hub” złącz, który do TV podłącza się jednym kablem (pisałem o tym przy okazji testu modelu Samsung HU8500). Evolution Kit to „skrzyneczka” wpinana z tyłu telewizora.

Co z nowym oprogramowaniem? Samsung Polska czeka jeszcze na oficjalne informacje, ale wiele wskazuje na to, że modele z zeszłego roku będzie można zaktualizować do Tizena.

Które dokładnie i czy wyłącznie za pomocą Evolution Kit lub One Connect Box, czy tylko aktualizacją software’u – jeszcze nie wiadomo. Gdy dotrą do mnie takie informacje, będziecie pierwszymi, którzy się o nich dowiedzą.

Samsung Roadshow 2015 - One Connect Box

 

Paweł Tutka pytał w komentarzach i na moim Facebooku o kwestie związane z HbbTV.

Niestety póki co nie ma jeszcze szczegółów w kwestii obsługi tej technologii, instalacji i wsparcia dla HbbTV 2.0.

 

Paweł pytał też w jakim zakresie HTML5 będzie wspierany przez web browser w TV?

Producent zapewnia że w pełnym. Zła informacja jest taka, że niestety wsparcie dla HTML5 oznacza brak wsparcia dla Flasha.

 

Molek pytał kiedy OLED

Nie prędko :)

 

Na moim Facebooku Radosław Murdzek pytał czy Samsung poprawił jakość wykonania swoich telewizorów?

W niższych seriach są nowe podstawki. W najwyższych, w szczególności JS (seria SUHD) dodatkowo aluminiowe ramy.

Samsung Roadshow 2015 - JS9500 ramka

Samsung Roadshow 2015 - JS9500 podstawka

 

Jest też nowy pilot ruchowy. Funkcjonalnie taki sam jak poprzednio, ale z zupełnie innym wyglądem. Jest dużo cieńszy niż poprzedni, co mi się średnio podoba, ale nieco wyższy, co jest już pozytywne.

Samsung Roadshow 2015 - pilot 2015

Pilot Samsunga na rok 2015

Subiektywnie uważam, że zeszłoroczna konstrukcja była lepsza. Ale to kwestia indywidualnych preferencji.

Samsung HU8500 - dwa piloty

Piloty Samsunga na rok 2014

 

Radek chciał też wiedzieć kiedy pojawią się nowe modele?

Koniec marca lub początek kwietnia.

 

Marcin Sikora pytał również na Facebooku które modele zastąpią serię HU6900?

Nie będzie bezpośredniego następcy. Jednak technologia UHD będzie dominować w ofercie Samsunga (podobnie jak u Panasonica) i pojawi się w modelach od 6 serii. W tym roku u Samsunga Full HD będzie tylko w trzech seriach:

  • Samsung J5000
  • Samsung J5500
  • Samsung J6300 (wygięta matryca)

Podobno ceny na „startowe” 4K mają być jeszcze niższe niż w roku ubiegłym.

Samsung Roadshow 2015 - niższe serie

 

Waldek Zielonka pytał czy będzie DVB T2 z kodekami H.265/HEVC?

Trener Samsunga odpowiedział krótko – jesteśmy gotowi na DVB T2.

 

Czy Tizen będzie we wszystkich Smart TV?

Ne jest jeszcze ustalone.

 

Oto odpowiedzi na wszystkie pytania jakie zadaliście w komentarzach na blogu i moim Facebooku. Jeśli macie jeszcze jakieś, to piszcie śmiało.

Jak zwykle zapraszam Was też do subskrypcji mojego kanału na YouTube. Niedługo pokażę na nim nowe telewizory Samsunga i system Tizen w pełnej krasie.