Sharp UQ10

Zgodnie z tym co pisałem miałem okazję obejrzeć w Warszawie Sharpy serii UQ10 z technologią Quattron Pro i porozmawiać z przedstawicielami producenta. Odpowiadam na Wasze pytania.

Telewizory Sharp  UQ10 z technologią Quattron Pro będą dostępne w Polsce w rozmiarach 60, 70 i 80 cali. Ich oficjalne ceny podawałem już w poprzednim wpisie.

Oficjalne ceny telewizorów w roku 2014

W Warszawie miałem okazję obejrzeć je z bliska. Była to jednak konferencja mająca na celu głównie zapowiedzenie nowinki i porozmawianie z dziennikarzami w przyjemnych warunkach. Samym sprzętem bawiłem się więc krótko. Więcej czasu poświęciłem na rozmowy przedstawicielami Sharpa w Polsce. Dzięki temu mogę odpowiedzieć na wszystkie z Waszych pytań.

 

adam10 chciał wiedzieć jak w praktyce sprawdza się Quattron Pro

Technologia jest ciekawa i raczej nie pojawi się w telewizorach żadnej innej marki. Sharp nie chce jej sprzedawać. Dodatkowy sub piksel (kolor żółty dodany do standardowej palety RGB) ma poprawiać jakość obrazu i rozdzielczość (coś pomiędzy Full HD, a Ultra HD).

Warunki na konferencji nie były odpowiednie do wnikliwych testów. Na pierwszy rzut oka wygląda to dobrze, a Quattron Pro ma pozwalać jeszcze na odtwarzanie treści 4K – w Full HD, ale bez zacięć.

Telewizory Sharp AQUOS 3D UQ10 z technologią Quattron Pro mogą wyświetlać obrazy o rozdzielczości 2,5 razy większej niż Full HD. Oznacza to, że pozwalają na oglądanie materiałów – włączając w to treści 4K – w rozdzielczości większej niż dowolny model telewizora Full HD. Nawet jeśli materiał ma niższą rozdzielczość, inteligentny upscaller panelu Quattron Pro podniesie ją do bliskiej 4K – niezależnie, czy jest to sygnał z tunera satelitarnego, kablowego, telewizji naziemnej, odtwarzacza Blu-ray, DVD, czy konsoli do gier – dzięki czemu obraz będzie bardziej ostry i żywy

– pisze producent w oficjalnej informacji prasowej.

 

Ten sam czytelnik pytał o odtwarzanie 4K i odległość 2,5 metra od telewizora

Przy okazji testu Toshiby L9 (model Ultra HD) pisałem o tym jak obraz 4K wygląda na normalnej wielkości telewizorze. W Polsce Sharp będzie sprzedawał model UQ10 w rozmiarach 60, 70 i 80 cali.

Sharp UQ10 - rozmiary

Ultra HD na najmniejszych z tych modeli oglądane z 2,5 metra straci większość swoich zalet wynikających z rozdzielczości. Oczywiście Ultra HD to nie tylko więcej pikseli. Wystarczy spojrzeć na to, co oferuje standard HDMI 2.0.

Polecam tekst Wszystko o HDMI 2.0 

Przy rozmiarach 70 i 80 cali będzie to miało już większy sens. Największy model będzie diabelsko drogi (oficjalna cena to 28 000 zł), ale 70-tka to „tylko” 14 000 zł. Dla większości odbiorców cena nie do przeskoczenia, ale patrząc na to obiektywnie spadek ceny tak dużego telewizora jest ogromny.

Inn sprawa, że UQ10 to nie jest matryca Ultra HD. Sharp zapewnia, że Quattron Pro stoi pomiędzy Full HD, a Ultra HD (10 mln więcej subpikseli niż w Full HD). Inwestujemy więc w lepszą, ale nie w najwyższą dostępną obecnie rozdzielczość (pomijając oczywiście brak treści w 4K).

Sharp UQ10 - Adrian Wysocki

 

Adam pytał też o współpracę z modułami Polsatu i nc+

Aktualnie go nie ma, ale Sharp zapewnił, że nad tym pracują. Szczegółów o ewentualnym wprowadzeniu takiej funkcjonalności niestety obecnie brakuje. Najwcześniej w tym temacie może się coś dziać w drugiej połowie tego roku.

 

Mateusz prosił o informacje na temat nowych aplikacji Smart TV

Konkretów na temat nowych aplikacji póki co nie ma. W czasie rozmów z Sharpem nikt nie ukrywał, że firma jest pod tym względem w tyle. W tym roku Sharp chce znormalizować swoje Smart TV, by później spokojnie je rozwijać. Najciekawsze co będzie się w tej kwestii działo to:

  • Kanały telewizji internetowej – około maja-czerwca, ale nie wiadomo z jakimi kanałami (będzie ich dużo, około 1500, ale nie spodziewałbym się oferty o genialnej jakości).
  • Przystawki z Androidem dodawane do modeli niższych serii (LD264 i 265).
  • Pełne wsparcie dla standardu Miracast w modelu UQ10, a więc banalnie prosty i skuteczny sposób na wyświetlenie na telewizorze wszystkiego tego, co mamy w smartfonie lub tablecie. Sprawdzałem to w praktyce z użyciem komórki Samsung Galaxy S4. Działa tak jak powinno – bez najmniejszego problemu.
Sharp UQ10 - Miracast

Producent pracuje też nad wprowadzeniem platformy octoshape. To technologia mająca oferować treść jakości telewizyjnej przez internet. W jakiej formie miałoby się to pojawić u Sharpa – nie wiadomo. Jeśli jakieś szczegóły do nas dotrą, to najwcześniej w drugiej połowie roku. Póki co nie wiadomo nic, poza tym, że producent się tym interesuje.

Nowa technologia Octoshape pozwala komfortowo i bez przestojów oglądać kanały HD nadawane strumieniowo przez internet, nawet przy łączach nieprzekraczających prędkości transmisji danych 5Mb/s. Od połowy roku 2014 portal firmy Sharp dla smart TV Aquos Net+ zaoferuje szeroki wybór serwisów VoD oraz kanały TV dostępne bezpłatnie na całym świecie
– pisze producent o planach związanych z octoshape.

 

szpadelek pytał o Cloud TV

Sharp zrezygnował z platformy Smart TV znanej z zeszłorocznych Philipsów na rzecz platformy Netrange. Działa ona z chmury, ale aktualnie nie wiadomo czy producent będzie z niej korzystał w inny sposób.

Sharp UQ10 - podświetlanie matrycy LED

Certyfikat THX i równomierne podświetlanie

To co mi spodobało się najbardziej, to fakt, że Sharp UQ10 będzie pierwszym telewizorem na rynku z certyfikatem THX dla obrazu. Pal licho jakość wideo, ale Sharp zapewnia, że taki certyfikat ma być gwarantem bardziej równomiernego podświetlania matrycy. Jest to bolączka praktycznie wszystkich LCD z brzegowym podświetlaniem LED. W przypadku serii UQ10 ma być lepiej. Trzymam producenta za słowo.

 

Na deser pełna specyfikacja serii Sharp UQ10 (kliknijcie by powiększyć).

Sharp UQ10 - pełna specyfikacja