Sony przestawia swoje telewizory na system operacyjny Android TV. Widziałem już go na CES, a teraz w Warszawie. Jak się zapowiada?

Zgodnie z zapowiedzią z piątku wybrałem się do Warszawy na prezentację nowych telewizorów Sony. Producent kładł w niej nacisk na informacje techniczne, opis oferty na ten rok i wyjaśnienie kwestii dotyczących 4K i Android TV.

Na początku krytykuję – na miejscu nie można było robić zdjęć systemu operacyjnego, ani „bawić” się nim swobodnie. Sony tłumaczy, że to wersja testowa, że wiele się jeszcze może zmienić itd. Rozumiem to, ale w takim razie być może warto było poczekać z prezentacją na gotowy build. Ewentualnie poprosić o zaznaczanie w materiałach, że prezentowany system jest jeszcze rozwijany. Tak zrobił w zeszłym roku Philips. Stali czytelnicy mojego bloga pamiętają zapewne jak wiele miejsca poświęciłem na Obywatelu HD zmianom w modelu Philips 8109.

Philips PFS8109 - Ambilight Philips

Z góry przepraszam zatem za brak zdjęć i filmów systemu Sony (chyba, że z CES 2015 lub press packów), a także uczulam na fakt, iż system może się jeszcze zmienić.

 

Teraz bez zbędnego lania wody przechodzimy do Waszych pytań. Pod poprzednim wpisem na blogu poruszyliście kilka ciekawych kwestii.

Czytelnik Radier prosił o test benchmarkiem Antutu

Wybacz Radier, ale nie było takiej możliwości. Tak jak wspominam powyżej – pokaz był bardzo ograniczony.

 

Michurz prosił o informacje na jakich matrycach są telewizory i ceny w Polsce

Sony nie podaje informacji o matrycach, więc musimy poczekać na pierwszych maniaków rozkręcających obudowy ;)

Co do cen i dostępności w Polsce, to pojawią się one w marcu, a dla niektórych modeli w czerwcu.

Sony 2015 TV lineup

Sony 2015 TV lineup

 

Insider – czy będą działały dotychczasowe aplikacje Smart TV?

Nie. Sony nie stosuje podwójnego systemu jak Philips. Będzie można instalować tylko aplikacje z Google Play oraz przesyłać je z innego sprzętu z Androidem za pomocą funkcji Google Cast. Telewizory Sony Android mają działać tak, jakby miały wbudowaną przystawkę Chromecast.

 

SHAH !!! i L Homme En Noire (na Facebooku) pytali o pamięć i procesory

Producent nie podaje szczegółów. To znaczy wiemy np. że za jakość obrazu 4K odpowiada nowy układ sony X1. Jednak konkretnych specyfikacji Japończycy nie podają.

 

SHAH !!! zadał też kilka innych pytań.

Ile pamięci na aplikacje i czy można ją poszerzać?

16 GB z możliwością rozbudowania przez USB.

 

PlayStation Now?

Póki co w Polsce nie ma szans. W tym roku mają ruszyć beta testy usługi gier z chmury w Wielkiej Brytanii, ale nad Wisłą musimy na razie obejść się smakiem.

Ciekaw jestem czy w sklepie Android TV Sony będzie dostępna aplikacja OnLive, którą testowałem na Philipsach (film poniżej). Niestety nie mogłem tego sprawdzić na pokazie.

 

Czy pojawi się pilot QWERTY i z żyroskopem?

Nie. Póki co to tylko nowa wersja pilota z touch padem.

 

Ceny modeli na rok 2015

W marcu i czerwcu.

 

Alex81 pytał:

Co z kodekiem VP9?

Wspierany we wszystkich modelach 4K na rok 2015. Jest też obsługa YouTube 4K.

 

Jak z jakością obrazu?

Oceniać oczywiście nie będę. Za wcześnie na to. Zresztą na wczorajszej prezentacji Sony stawiało nacisk tylko na 4K i ostrość obrazu. To za mało, by wyrokować ostatecznie. Podam jednak trochę suchych specyfikacji.

Procesor X1 jest we wszystkich modelach 4K na 2015. Analizuje obraz pod kątem konkretnej treści tak, by poprawiać ją inaczej np. dla YouTube, a inaczej dla Blu-ray. Telewizory wykorzystują też poszerzoną bazę danych o obrazie.

Sony X1

Nowe funkcje to np.:

  • Flat area detection – np. szum na chmurach to inny szum niż na ścianie. Inna poprawa ostrości.
  • Self similiarity super resolution – poprawa jakości linii. Mają być równie ostre z bliska i daleka.
  • Noise Crusher – rozprasza szum na części (by nie był skupiony w jednym miejscu), by dla ludzkiego oka wydawał się mniejszy.
  • Digital Moose Reduction – usprawnione dla HEVC, VP9 i AVC – szum jest inny w zależności od kodeka.
  • Wider Colour Gamut – Precision Colour Mapping – lepsza poprawa kolorów.

Jak to wszystko będzie działało w praktyce – zobaczymy.

 

Led pytał o HDMI 2.0 i USB 3.0

HDMI ma być w takim standardzie we wszystkich modelach 4K. Czy wszystkie złącza USB będą 3.0 jeszcze nie wiadomo.

 

Czy będzie można instalować zwykłe aplikacje z Google Play, czy tylko te dla Android TV?

Tylko te przygotowane dla Android TV. Co jest dobrą decyzją. Wybór i tak będzie ogromny, a będzie mniejsza szansa trafienia na aplikację nie dostosowaną do ekranu telewizora i sterowania pilotem.

 

Fanik pytał o nowe soundbary

Wczoraj Sony mówiło tylko o telewizorach.

 

Nonz – jak telewizory współpracują z innymi produktami Sony?

Komunikują się z głośnikami (np. soundbary) oraz pozwalają na wymianę treści ze sprzętem na Androidzie, dzięki wbudowanej funkcji Google Cast.

W teorii – to co masz na komórce uaktywniasz jednym przyciskiem na telewizorze.

 

Pytania zadawaliście też na moim Facebooku, na który jak zwykle Was serdecznie zapraszam.

Mateusz Tomczyk pytał

Co ze wsparciem dla serii W8?

Sony uspokaja – będzie. Jak długo? Nie wiadomo. Podobno wsparcie dla Androida nie pożera aż tak dużo zasobów firmy jakby można przypuszczać, bo za poprawki w systemie odpowiada Google.

 

Jak płynnie działają gry?

Nie wiem, nie było ich na pokazie. Po tym co widziałem na CES i u Philipsa jestem jednak przekonany, że będzie dobrze. W przypadku Philipsa płynnie działają nawet trójwymiarowe FPSy, wyścigi itp. A przecież to telewizory z zeszłego roku. W sprzęcie z Android TV z 2015 będzie jeszcze lepiej.

 

Jak szybko startuje TV?

Oprogramowanie jest jeszcze rozwijane, ale w tym momencie start telewizora od zera trwał kilkanaście sekund. Generalnie Android TV u Sony, nawet w tej wersji, działa bardzo płynnie. Większym problemem tego systemu bywa jego stabilność i to w tej kwestii musimy patrzeć bacznym okiem na pierwsze testy.

 

Osobny sklep czy Google Play i co z łączeniem kont?

W Sony Android TV wykorzystuje się sklep Google Play z aplikacjami przystosowanymi do Android TV. Do logowania używa się tradycyjnego Google id, więc jest jedno konto w kilku urządzeniach.

 

Piotr Skrzypczyński pytał o HBO Go

Sprawa jest prosta – jeśli HBO zrobi wersję dla Android TV – to będzie :)

 

Dawid Czupryniak pytał

Czy nowe telewizory się zawieszają?

Na pewno, jak każde. Jak często, tego jeszcze nie wiem i nie mam na razie jak ocenić. To wymaga kilku dni użytkowania, a nie kilku minut prezentacji.

 

Jak płynnie i szybko działają?

Płynnie i szybko. Wczoraj w Warszawie pokaz systemu był bardzo ubogi, ale widziałem jego wcześniejszą wersję w Las Vegas i podczas kilkunastominutowej prezentacji nie przyciął i nie zawiesił się ani razu. Będzie dobrze.

 

 

Podsumowując.

Sony stawia w tym roku na to co oczywiste:

  • Nowy system operacyjny Android TV.
  • Jakość 4K dzięki procesorowi X1.
  • Design, w szczególności odchudzenie telewizorów – wszystkie nowe modele są chudsze niż w zeszłym roku, a największą chlubą producenta jest Sony X90C, który w najcieńszym miejscu ma zaledwie 4,9 mm grubości. Ledwo widać go z boku.

Najwięcej innowacyjności zobaczymy oczywiście w kwestii oprogramowania. Wojna na systemy operacyjne się rozpoczęła i nic już jej nie zatrzyma. Sony stawia na Androida i moim zdaniem to dobry wybór. Telewizory Philipsa pokazały już, że sprawdza się on znakomicie w kwestii gier, wyboru aplikacji i ogólnej multimedialności. Nie inaczej będzie u Sony. Do telewizorów podłączymy 4 kontrolery bezprzewodowe, skorzystamy ze znakomitej funkcji zarządzania komórką (Google Cast, usprawnione komendy głosowe, włączanie i wyłączanie TV telefonem itd.), a aplikacji w sklepie Google Play będzie więcej, niż uda się nam wykorzystać.

Android TV podobał mi się już w zeszłym roku. Teraz zapowiada się jeszcze lepiej, bo na rynku będzie więcej sprzętu różnych producentów, a sam OS zyska ładniejszą oprawę. Jest na co czekać.