ekran dotykowy Tactus

Oto klawiatura na ekranie dotykowym, którą mógłbym polubić! Zwykły panel jak w tablecie lub smartfonie zamienia się w fizyczną klawiaturę. Przyciski dosłownie wyskakują spod płaskiej matrycy i pozwalają poczuć klawisze pod palcami.

Tactus Morphing Touchscreen Keyboard, oto o czym tutaj mówimy. Przezroczysta powłoka na ekranie dotykowym jest w stanie wybrzuszyć się w dowolnym miejscu tworząc fizyczne klawisze dla wirtualnych przycisków.

System wykorzystuje mikrokanaliki wypełnione płynem. Co ciekawe powłokę można teoretycznie zastosować w dowolnym sprzęcie. Instaluje się ją zamiast przedniej części ekranu LCD (ochronnej szybki). Nie ma też ograniczeń co do wielkości dotykowej powierzchni, więc równie dobrze można by ją umieścić w smartfonie lub tablecie, co telewizorze.

Kolejną zaleta Tactusa ma być jego energooszczędność.

Interesujące jest to, że system jest bistabilny. Energia jest zużywana tylko w czasie mniejszym niż jedna sekunda potrzebnym do włączenia przycisków

– powiedział w wywiadzie z serwisem Engadget przedstawiciel projektu.

Nie ma jednak róży bez kolców. Na niektórych filmach z CES 2013 widać, że nawet gdy małe „bąbelki” są schowane, to na ekranie zostają plamy w ich kształcie.

Mam nadzieję, że twórcy będą w stanie usunąć tę wadę, bo coś czuję, że odbiorcy nie będą zachwyceni powłoką zniekształcającą obraz na ich wypasionych i drogich tabletach.

Tactus jest już projektem bardzo zaawansowanym, który może trafić do sprzedaży w tym roku. Nie jest to jednak system jedyny w swoim rodzaju. Firma Apple zgłosiła do biura patentowego koncept dotykowego panelu OLED, który reagowałby na nasz dotyk nie tylko wibracjami, ale i wypukłościami. Nad czymś podobnym pracuje również szwedzka firma Senseg. Jej system E-Sense może być jeszcze ciekawszy, bo nie bazuje na fizycznych „bąbelkach” z płynem, ale generowanym kilka milimetrów nad ekranem polu elektrycznym.

Podobno E-Sense ma być w stanie symulować nie tylko fizyczny dotyk, ale nawet fakturę różnych materiałów (gładki jedwab, chropowatą skałę itp.).

Tactus ma tę przewagę nad konkurencją, że zapewne to właśnie ten system zobaczymy w sklepach jako pierwszy.