Okulary 3D

Gdy dwa lata temu ruszały pierwsze polskie kanały telewizyjne nadające w 3D, wydawało się, że niedługo doczekamy się wysypu takich propozycji. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że telewizja 3D umrze zanim na dobre się urodziła. Aktualizacja – Anglicy mają jeszcze nadzieję. BBC nadaje w 3D Wimbledon. Agnieszkę Radwańską też.

Polski rynek telewizyjny zawsze był nieco w tyle za zachodnim. Z 3D nasi rodzimi nadawcy radzili sobie średnio. Największe nadzieje można było wiązać z kanałami NEXT, ale szybko okazało się, że mimo iż jest w nich wiele materiałów w trzech wymiarach, to sama treść nie rzuca na kolana. Trzeci wymiar dodawali do swoich ofert również najwięksi gracze rynku satelitarnego i kablowego, ale nie doczekaliśmy się naprawdę imponującej oferty programowej. Być może problemem jest ogólnie mniejszy repertuar materiałów w 3D. Może chodzi o penetrację rynku sprzętem. A może po prostu 3D widzowie mają w głębokim poważaniu.

Bez względu na powody, w trumnę telewizji 3D wbito kolejny gwóźdź. Amerykańska telewizja sportowa ESPN zdecydowała, że do końca tego roku zaprzestanie nadawania trójwymiarowej wersji swojego kanału – ESPN 3D. Wystartował on w 2010 roku i nigdy nie przyjął się na tyle dobrze, co sądzono.

Nadawca uzasadnia swoją decyzję małą popularnością takich treści. Zaznacza, że być może wróci do 3D w przyszłości, gdy widzowie się do nich przekonają. Pytanie jak mają to zrobić, jeśli nie będzie co oglądać?

Jeśli uważacie że jeden kanał i to z USA nie ma dla nas znaczenia, to pędzę by wyprowadzić Was z błędu. Sport jest jednym z najsilniejszych filarów tego przemysłu i jeśli w jego przypadku coś się nie sprawdza, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że nie sprawdzi się już nigdzie. Czy można wymarzyć sobie większą widownię niż przy okazji finałów mistrzostw piłki nożnej lub futbolu amerykańskiego?

Co dalej? W ESPN – 4K. Zgodnie z moimi zeszłorocznymi przypuszczeniami, telewizja 4K będzie niedługo kreowana na nowy hit po rozczarowującym 3D. Trójwymiar oczywiście nie zniknie, ale przypuszczam, że nadal będzie obecny głównie, jeśli nie wyłącznie, w jednorazowych wydarzeniach i ofercie VOD. Być może to dobrze. Oglądanie tradycyjnego programu telewizyjnego w trzech wymiarach, to pomysł osobliwy. Duża biblioteka filmów 3D dostępnych jak ze zwykłej wypożyczalni, to już rozwiązanie bardziej interesujące. Szczególnie, że czeka nas zalew przeróbek starych filmów do 3D.

Pytanie tylko czy i takie 3D szybko się nam nie znudzi.

 

AKTUALIZACJA – 04.07.2013

Amerykanie stawiają kreskę na telewizyjnym 3D, ale Anglicy mają chyba jeszcze nadzieję, że taka koncepcja chwyci. Telewizja BBC transmituje w 3D tegoroczne rozgrywki tenisowe z Wimbledonu. W trójwymiarze będzie można obejrzeć półfinały i finały rozgrywek mężczyzn i kobiet (od czwartku 4.07 do niedzieli 7.07). Transmisje 3D są dostępne na kanale Red Button HD w platformach:

  • Freeview HD (kanał 303)
  • Virgin Media (kanał 994)
  • Freesat (kanał 980)
  • Youview (kanał 303)

Oprócz tego BBC uruchomi też więcej źródeł transmisji internetowych (z 6 do 10). Mecze będzie można obejrzeć chociażby na oficjalnym kanale YouTube Wimbledonu.

Przypominam, że dzisiaj około godziny 16 grać będzie Agnieszka Radwańska. Zmierzy się ona z Sabine Lisicki.