Wśród wiatraków, dobrego sera i zapachu świeżej marihuany zadaję przedstawicielom Toshiby pytania, które przysłaliście w komentarzach na blogu i na moim Facebooku. I dostaję na nie odpowiedzi.

Mateusz Masłoń pytał czy Toshiba wejdzie w OLED?

Krótko i na temat – nie. Wspominałem już o tym w poprzednim wpisie z Toshiba World 2013. Producent uważa, że OLED jest obecnie za drogi i zamiast niego chce rozwijać i promować 4K w odbiornikach LCD.

HD Fan pytał o dalej z procesorem Cell?

Cell to dzieło Toshiby, Sony i IBM. Ten ostatni wykorzystywał go w serwerach, Sony w konsoli PlayStation 3, a Toshiba w telewizorach. Pod taką nazwą pojawił się w Japonii. W Europie była promowana konstrukcja bazująca na nim, czyli Toshiba CEVO. W najwyższych modelach roku 2013 (seria L9) jest jego najnowsza edycja – CEVO 4K.

Toshiba World 2013 - CEVO 4K

I to na tyle w tej kwestii. Cell jako Cell w Europie już się raczej nie pojawi, ale jego baza jest cały czas wykorzystywana przez Toshibę w nowych procesorach.

adamwolf pytał o telewizory LED większe niż 55 cali

Będzie ich niestety tylko kilka. Konkretnie:

 • Seria L7 (najwyższa Full HD w Polsce) – 58 cali,
 • Serial L9 (4K) – 58, 65 i 84 cale.
Toshiba World 2013 - Ultra HD

Warto wspomnieć również o niskiej serii L2 która co prawda nie ma więcej niż 55 cali, ale w już całkiem sporej przekątnej 50” ma być konkurencyjna cenowo:

 • Toshiba L2 50″ – 2999 zł,
 • Toshiba L2 39″ – 1799 zł,
 • Toshiba L2 32″ – 1399 zł

Majtren pytał mnie w mailu o ceny odbiorników 4K – dużych i małych

Niestety póki co producent ich nie podaje. Zapewnia, że chce konkurować na naprawdę atrakcyjne ceny, ale konkretów nie ma. Poznamy je w okolicach drugiej połowy lipca 2013, kiedy na rynku pojawią się modele z serii L9 (pisałem o nich przedwczoraj). Szczegóły na ich temat znajdziecie w poprzednim wpisie.

Jako ciekawostkę dodaję, że seria L7 będzie u nas dostępna od maja. Serii L8 nie będzie. Jest tworzona z myślą o rynku niemieckim.

adamwolf pytał o ofertę Smart TV w modelu Toshiba YL 863

W tym roku Toshiba będzie stawiać na nową platformę Smart o nazwie Cloud TV. Pojawi się ona w seriach L4, L6, L7, L9 i we wszystkich nowych odtwarzaczach Blu-ray (cztery modele).

Toshiba World 2013 - Blu-ray

Nie ma jeszcze wszystkich szczegółów, ale na pewno Cloud TV pozwoli na zmianę widgetów na ekranie głównym, dostęp do informacji zaciąganych na żywo z Twittera, a pod koniec roku może również własnej skrzynki pocztowej. Będzie też system rekomendacji treści w teorii brzmiący trochę jak to, co zapowiada Samsung. Zobaczymy.

Niestety oznacza to też odejście od dotychczasowej platformy Toshiba Places. Dla nowych klientów to dobra wiadomość, bo Places było pomysłem nietrafionym. Dla obecnych posiadaczy paneli Toshiby oznacza to, że mogą pojawić się na nich jeszcze widgety VOD Onet, Ipla i TVN. To maksimum, o którym nie ma jeszcze konkretnych wieści. Wszystkie inne umowy będą już podpisywane z myślą o Cloud TV.

W modelu YL863 w najbliższym czasie (nie wiem jeszcze konkretnie kiedy) pojawi się Onet VoD.

Toshiba World 2013 - Cloud TV menu

Mnie ciekawił temat 3D bez okularów z Toshiba ZL2

W tym roku nie będzie nic nowego teo typu. Co prawda modele L9 mają matryce 4K, więc teoretycznie na ich bazie można by stworzyć telewizor ZL3, ale póki co tak się nie stanie. Podobno inżynierowie Toshiby pracują nad autostereoskopią, ale czy i kiedy zobaczymy coś nowego – nie wiadomo.

W Polsce sprzedało się kilkadziesiąt sztuk wartego około 20 000 zł modelu ZL2. Obecnie nie jest on już produkowany,

Pytałem również o Smart TV Alliance – pomogło w rozwoju platformy Smart?

Toshiba i inni członkowie aliansu czekają na paczkę oprogramowania SDK 2, która ma dać twórcom więcej możliwości. Mówiąc inaczej, póki co Smart TV Alliance niewiele daje, ale może w przyszłości się to zmieni.

Podobno producenci oprogramowania (np. Ipla) ciepło przyjmują ten pomysł. Zobaczymy czy coś się z tego urodzi. Póki co boomu nowych apek nie widać.

Toshiba World 2013 - Smart TV Alliance i Cloud TV

Inne

 • popularność Smart TV rośnie – obecnie 25% z wszystkich telewizorów Smart Toshiby jest podpiętych do sieci,
 • modele L9 podobno NIE są produkowane na matrycach LG. Nie wiadomo jednak na czyich,
 • w 2013 zobaczymy dużo więcej komputerów Toshiby z dotykowymi ekranami dedykowanymi Windowsowi 8,
 • sterowania gestami i głosem póki co nie będzie,
 • Opera w nowych telewizorach nie ma Flasha,
 • Toshiba będzie miała nowe tablety. Trochę już o nich wiem, ale niestety do 19. czerwca nie mogę Wam nic zdradzić :(

To na tyle z Amsterdamu. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie w komentarzach lub na Facebooku.