webOS 2.0 OK

To bardzo ważna wiadomość dla posiadaczy telewizorów LG z zeszłego roku. Dostałem potwierdzenie od polskiego oddziału firmy o aktualizacji modeli 2014 z webOS do systemu w wersji webOS 2.0. Aktualizacja – jednak nie jest tak pięknie, jak sądziłem. Zajrzyjcie do aktualizacji na końcu wpisu.

W zeszłym roku testowałem dla Was telewizor LG UB850V. Ciekawa była w nim matryca Ultra HD w przystępnej cenie, ale również system operacyjny webOS, który stanowi praktyczny dowód nowej polityki LG – nastawienie na prostotę.

Na targach CES 2015 w Las Vegas koreański producent pochwalił się nowościami na ten rok. To przede wszystkim więcej paneli 4K, 7 nowych telewizorów OLED i usprawniona wersja oprogramowania. WebOS 2.0, bo o nim mowa, ma działać szybciej, dodawać zmiany wizualne oraz usprawnienia, o które prosili użytkownicy. To również główna broń LG w trwającej wojnie na systemy operacyjne.

Pod koniec stycznia zadałem na blogu pytanie „Jak długo producent powinien wspierać swój produkt?„. Głównie w kontekście YouTube, który przechodzi na HTML5, przez co ta aplikacja w niektórych, starszych Smart TV przestanie działać. Ale również w odniesieniu do Androida Lollipop i właśnie webOS.

Wiem, że kwestia aktualizacji systemu webOS jest dla Was istotna. Podczas konferencji aplikacje.tv pytaliście o nią, a LG wstępnie potwierdziło, że aktualizacja dla zeszłorocznych telewizorów będzie dostępna. Dzisiaj mam dla Was bardzo dobre wieści. Dostałem krótką, ale ważną informację od polskiego oddziału LG.

W kontekście webOS 2.0 potwierdzamy, iż funkcjonalność tę dostaną wszystkie modele z 2014 z webOS 1.0.

Konkretnie, zwięźle i bardzo pozytywnie!

Przyznam, że osobiście nie wierzyłem, że LG zapewni aktualizację do webOS 2.0 dla wszystkich modeli z zeszłego roku. Aktualny trend na rynku jest zupełnie odwrotny. To bardzo dobra wiadomość dla posiadaczy telewizorów LG z tym systemem operacyjnym.

LG – (mniejsze) brawo!

Zmiany w webOS 2.0? Między innymi:

  • Przyspieszenie włączania telewizora i aplikacji Smart TV (producent mówi o przyspieszeniu funkcji od kilkunastu, do kilkudziesięciu sekund, ale to trzeba już będzie sprawdzić w praktyce).
  • Funkcja Multi View w wybranych modelach.
  • Zmiany wizualne, które np. pozwolą na obserwowanie całego obrazu przy zmianie jego parametrów.
webOS 1.0 kontra webOS 2.0

Przyspieszenie działania systemu będzie najbardziej zauważalne w nowych telewizorach z lepszymi procesorami, ale i w starszych ma ono być odczuwalne. Sprawdzę to najszybciej jak się da.

Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Zapewne wraz z premierą nowych telewizorów, ale oficjalnych dat ich wejścia do sprzedaży jeszcze nie ma.

Tak czy inaczej – webOS 2.0 będzie dostępny również dla zeszłorocznych odbiorników LG. Znakomita informacja.

 

AKTUALIZACJA 27.03.2014

Okazuje się, że moje brawa skierowane do LG były przedwczesne. Przedstawiciele firmy informowali mnie, że „tę funkcjonalność” (w kontekście webOS 2.0) dostaną wszystkie modele z 2014 roku. W czasie konferencji aplikacje.tv potwierdzenie tej informacji pojawiło się również na oficjalnym profilu LG Polska na Twitterze. W odpowiedzi na Tweet Pawła Okopienia LG napisało wtedy:

Okazuje się, że moje optymistyczne nastawienie do całej sytuacji przysłoniło zdrowy rozsądek dotyczący działania dużych korporacji :) „wszystkie funkcje” i „funkcjonalności” wcale nie oznaczają całego systemu webOS 2.0. Po mojej dzisiejszej publikacji polski oddział LG skontaktował się ze mną z wyjaśnieniami, że telewizory z 2014 nie dostaną jednak systemu webOS 2.0.

Co dostaniemy? Aktualizację systemu webOS 1.0, która doda niektóre funkcjonalności webOS 2.0 i poprawi płynność działania. Poprawione mają zostać:

  • Menu na żywo (Live Menu)
  • Szybkie ustawienia
  • Moje kanały
  • Wybór urządzenia

A miało być tak pięknie :(

Aktualizacja mnie cieszy. Nowe funkcje i przyspieszenie działania systemu, to bardzo dobra wiadomość… Ale nie aż tak dobra, jak upgrade do najnowszej wersji systemu. Szkoda.