HDMI 2.0

Podczas relacji z targów IFA 2013 wielokrotnie wspominałem o technologii 4K i telewizorach obsługujących HDMI 2.0. Co to właściwie jest, co nam daje i czy nowy standard sprawi, że będziemy musieli kupić nowe kable.

Rozwój standardu HDMI

Twórcy standardu HDMI mają sporo oleju w głowach. Nie próbują co roku zarzucać nas nowym rozwiązaniem, które wymagałoby zmiany sprzętu i okablowania. Zamiast tego oferują zaktualizowane wersje już znanych pomysłów. Tak samo jest z HDMI 2.0. To nie jest rewolucja, ale ewolucja już znanego standardu HDMI 1.4. Po co? By ogarnąć rosnące możliwości rozdzielczości Ultra HD.

Oto na co stać HDMI 2.0

  • Rozdzielczość – do pełnego 4K 50/60p, a więc w praktyce 4096 x 2160 pikseli i 60 Hz (poprzednia wersja pozwalała tylko na 3840 x 2160 30Hz lub 4096 x 2160 24Hz)
  • Waga sygnału – bandwidth do 18 Gbps (HDMI 1.4 – 10,2 Gbps)
  • Dźwięk – do 32 nieskompresowanych kanałów audio (w HDMI 1.4 było ich 8)
  • Kolory – do 12 bitów (HDMI 1.4 – 8 bitów w 4K)
  • Inne udogodnienia – podwójne wideo i dźwięk (do 4 ścieżek) na tym samym ekranie (czyli jak sądzę np. rewelacyjny systemy takie jak Multi View z OLEDu Samsunga), obsługa proporcji 21:9, dynamiczna synchronizacja strumieni audio i wideo, poszerzone funkcje CEC dla pilotów

Konkretne korzyści

Przede wszystkim wyższa jakość obrazu z nośników cyfrowych, optycznych lub transmisji. 60 Hz przyda się też (kiedyś) w super płynnych grach wideo. Chociaż na razie ani Xbox One Microsoftu, ani PlayStation 4 firmy Sony nie są kompatybilne z HDMI 2.0. Póki co 4K w pełnej krasie gracze będą mogli wykorzystać tylko z komputerów.

Aktualizacje sprzętu

Podczas targów IFA 2013 tylko Panasonic miał telewizor wyposażony w standard HDMI 2.0.

IFA 2013 - Panasonic WT600 4K

Nie oznacza to jednak, że sprzęt innych marek nie będzie zgodny z tym rozwiązaniem. Producenci już zapowiadają aktualizacje. Niektórzy z nich mówią o ulepszeniu systemowym (np. Sony), a inni sprzętowym w postaci zewnętrznej przystawki (np. Philips).

Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, że do końca pierwszego kwartału roku 2014 HDMI 2.0 będzie standardem dostępnym w większości nowych telewizorów 4K.

Czy muszę kupić nowe kable dla HDMI 2.0?

Na koniec jedno z najważniejszych pytań. Czy nowa specyfikacja HDMI wymaga zmiany kabli? Prosto i na temat – nie. Standard HDMI 2.0 jest wstecznie kompatybilny z HDMI 1.4 i wykorzystuje takie samo, 19-pinowe złącze.

HDMI 2.0 nie definiuje nowego rodzaju kabli czy wtyczek. Obecnie dostępne kable High Speed/Category 2 są w stanie udźwignąć sygnał o takiej przepustowości

– czytamy na stronie HDMI.org.

W czerwcu pisałem, że nie warto kupować drogich kabli HDMI. Teraz powtarzam jeszcze raz moją wypowiedź i rozbudowuję ją:

  • Czy warto kupić kabel za 500 zł? NIE, NIE WARTO!
  • Czy warto kupić nowy kabel dla 4K? Jeśli już masz kabel HDMI High Speed (category 2) to NIE, NIE WARTO! Jeśli masz starszy kabel, lub model Standard (category 1) to tak, warto.

Jest to informacja na przyszłość, bo mogę się założyć, że lada chwila zobaczymy istny wysyp kabli specjalnie dla 4K. Zapewne niektórzy sprzedawcy będą nawet pisali, że to kable HDMI 2.0. Pamiętajcie – nie ma czegoś takiego jak kabel HDMI 2.0. Istnieją tylko 4 rodzaje kabli HDMI:

  • Standard HDMI
  • High Speed HDMI
  • Standard HDMI with Ethernet
  • High Speed HDMI with Ethernet

Standard jest przeznaczony dla niższych rozdzielczości (720p i 1080i), High Speed dla wysokich (1080p i 4K). Wersje Ethernet jest Wam potrzebna tylko jeśli Wasze urządzenie wykorzystuje kanał Ethernet (funkcje sieciowe).

Toshiba 58L7365 - smart TV

I tyle. To naprawdę bardzo proste, ale sprzedawcy będą Wam wmawiali, że jest skomplikowane. Pojawią się głosy, że nowy, lepszy kabel HDMI 2.0 jest jedynym właściwym rozwiązaniem dla telewizora 4K. Oczywiście przewód będzie trochę droższy, no ale czego się nie robi dla jakości.

Takie bajki proszę zbyć śmiechem, a następnie kupić tani kabel High Speed. Jeśli ktoś ma problemy z uwierzeniem skromnemu blogerowi, to pozwólcie, że zacytuję jeszcze raz twórców tego standardu. Odpowiedź z oficjalnego FAQ na pytanie: czy HDMI 2.0 wymaga nowych kabli.

Nie, funkcje HDMI 2.0 będą działały na istniejących kablach HDMI. Funkcje wymagające większej przepustowości, takie jak wideo 4K w 50/60 (2160p) będą wymagały kabli High Speed HDMI (kable category 2)

Tyle w temacie HDMI 2.0.

 

Zachęcam do odwiedzenia mojego Facebooka oraz subskrypcji mojego kanału na YouTube.

Ostatnio publikuję coraz więcej filmów, więc warto. Zapraszam serdecznie i dziękuję za odwiedziny.