Ambilight

Telewizory firmy Philips wyróżniają się na rynku systemem tylnego oświetlenia LED Ambilight. Różnokolorowe diody świecące za telewizorem dostosowują kolory do treści, którą właśnie widać na ekranie. Powiększa to optycznie ekran i sprawia, że filmy naprawdę zalewają pokój. Czy coś takiego można zainstalować samemu, w każdym telewizorze?

Kupno diod LED nie powinno przysparzać żadnego problemu. Na Allegro są ich tysiące. Najłatwiej mają więc elektroniczni majsterkowicze, którzy sami opracują sobie taki system. Dla ułatwienia ich pracy można kupić gotowe zestawy kolorowych rurek LED zaprojektowanych specjalnie do podświetlania mebli, pomieszczeń czy właśnie telewizorów. Listwy oświetleniowe są dostępne na polskich aukcjach internetowych w cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Coś ciekawego ma w swojej ofercie też firma Revoltec. Kolorowe diody LED z serii SMD-09 czy SMD-15 można czasem trafić na angielskim Amazonie za około 35-45 funtów. Zestaw składa się z sześciu rurek LED sterowanych zdalnie za pomocą pilota. Można dzięki niemu zmieniać kolor i jasność LED-ów. Niestety ich kolor nie dostosowuje się automatycznie do treści.

Revoltec

Jeśli nie chcecie przepłacać i lubicie majsterkować, to zajrzyjcie do serwisu Instructables. Po wpisaniu słowa „Ambilight” w jego wyszukiwarce, wyskakuje 856 rezultatów, z których większość dotyczy właśnie domowej roboty podświetlania do telewizorów wzorowanego na Ambilight Philipsa.

Nadal zbyt skomplikowane? To poszukajcie na Allegro czegoś, co nazywa się LightPack (cena około 150 zł). Jest to coś co można najprościen nazwać Ambilightem Open Source. System stworzył rosyjski projektant Atarity, który na tej stronie internetowej dzieli się szczegółami konstrukcyjnymi. Zestaw składa się z kilku diod LED (od 1 do 10), które montuje się z tyłu ekranu komputera. Podpina się je do układu scalonego również przyklejanego na obudowę wyświetlacza. Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania system działa dokładnie tak jak Ambilight Philipsa.

Możliwości stworzenia własnego podświetlania Ambilight jest wiele, chociaż niestety większość przyda się głównie osobom chcącym dodać domowej roboty Ambilight do monitora komputerowego. Z przeróbką telewizora może być ciężej.

Dajcie znać jeśli znacie jakiś projekt tego typu, dostosowujący kolor oświetlenia do obrazu wyświetlanego na telewizorze. Ja znalazłem tylko jednokolorowe podświetlanie TV. Komputerowcy mają lepiej :)