105 milionów odtwarzaczy Blu-ray do 2015

DVD VS Blu-ray

Najnowsze badanie In-Stat mówi, że już za 3 lata ilość odtwarzaczy Blu-ray sięgnie 105 milionów. Nagrywarki DVD mają zniknąć z rynku całkowicie. Czy to nie przypuszczenia trochę na wyrost?

W większości regionów sprzedaż odtwarzaczy i nagrywarek DVD będzie się zmniejszać w ciągu najbliższych pięciu lat. Do roku 2015 nagrywarki DVD zostaną całkowicie wycofane z wyjątkiem niewielkich dostaw do Japonii

– mówi Norm Bogan, zastępca dyrektora firmy Digital Entertainment.

Według tego pana nagrywarki Blu-ray zastąpią całkowicie nagrywarki DVD, a wielu użytkowników zrezygnuje całkowicie z nośników fizycznych, na rzecz odtwarzaczy z dużymi dyskami twardymi i możliwością odtwarzania kopii cyfrowych z certyfikatem DLNA.

Nagrywarka DVD

To oczywiście wróżenie z fusów, a do tego dość ogólnikowe. Nie byłbym też aż tak wielkim optymistom jak kolega Bogen. Uwielbiam Blu-ray, ale DVD radzi sobie nadal znakomicie. To że Sharp pokazuje na targach telewizor rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli, nie znaczy jeszcze, że odbiorcy pędzą na złamanie karku w stronę większej ilości pikseli. Nie chodzi tylko o Super Hi-Vision, ale zwykłe Full HD. Owszem, płaskie telewizory tanieją. Odtwarzacze też. Ale setki milionów ludzi ma jeszcze odtwarzacze DVD, analogowe kablówki i sprzęt podłączony zwykłym eurozłączem. Nie sądzę by już za 3 lata odtwarzacze/nagrywarki DVD zniknęły całkowicie z półek sklepowych.

Inne ciekawostki z raportu:

  • odtwarzacze Blu-ray wysyłane do Ameryki Północnej stanowiły w roku 2010 38% światowych dostaw sprzętu tego typu,
  • Japonia to obecnie największy rynek jeśli idzie o nagrywarki Blu-ray,
  • Europa to z kolei główny plac zabaw producentów nagrywarek DVD,
  • pod koniec roku 2010 15% użytkowników Netflixa wybrało subskrypcję Blu-ray,
  • Blu-ray rozwija się słabiej w Chinach ze względu na konkurencję w postaci lokalnych formatów (CBHD).

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.