500 GB na jednej płycie nagrane w kilkadziesiąt minut

holograficzny nośnik GE

Nośniki o bardzo dużych pojemnościach to nie jest jeszcze news, którym bym się bardzo podniecał. Ale gdy 500 GB można nagrać tak szybko jak zwykłą płytę Blu-ray, to już zaczynam podnosić brwi ze zdumienia.

Taką technologię opracowało General Electric. Materiał mikro holograficzny tej firmy może pozwolić na stworzenie nośnika o pojemności 20-krotnie większej niż dzisiejsze Blu-ray’e. Żeby tego było mało, zapis na takim krążku byłby również niesamowicie szybki. GE zapewnia, że 500 gigabajtów danych można by wypalić tak szybko jak zwykły nośnik Blu-ray.

Przez ostatnie dwa lata naukowcy z naszych laboratoriów usprawniali technologię w kwestii szybkości zapisu i innych właściwości niezbędnych do wprowadzenia jej do sklepów. Z prędkością równą płytom Blu-ray mikro holograficzny materiał GE jest ciekawą alternatywą zarówno do archiwizacji jak i sprzętu dla domowej rozrywki

– powiedział Peter Lorraine z GE Global Research.

holograficzny nośnik GE

Ogromną zaletą nowej technologii ma być wsteczna kompatybilność. Nośników holograficznych nie odtworzymy i nie zapiszemy oczywiście w zwykłym napędzie DVD czy Blu-ray, ale być może starsze płyty będzie można odtworzyć w napędach holo GE. Bez tego na szybką popularyzację raczej nie ma szans.

W nadchodzących miesiącach GE zajmie się dalszymi badaniami i kwestiami licencji. Do firm mogących chcieć wykorzystać ten projekt powędrują pierwsze próbki.

 

Źródło: GE

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.