600 milionów telewizorów podłączonych do Internetu za 5 lat?

Wpis pochodzi z Multi-bloga

Kiedy Polacy z wypiekami na twarzach śledzą wyłączanie pierwszych nadajników analogowej TV, cyfrowa telewizja jest już ciut dalej. Interesujące informacje na ten temat przynosi najnowszy raport Digital TV Research, poświęcony telewizorom podłączonym do internetu.

To najszybciej rozwijający się typ cyfrowej telewizji. Jeszcze w 2010 roku takich odbiorników na całym świecie było niespełna 100 milionów. Pod koniec tego roku ma ich być już 212 milionów. A w 2017 roku – 596 milionów.

Liderem w dziedzinie „Connected TV” są Stany Zjednoczone, jednak inne kraje, a szczególnie Chiny, szybko odrabiają zaległości. Jeszcze dwa lata temu co drugi podłączony do Internetu telewizor znajdował się w USA. Dziś jest to już tylko co trzeci. Za pięć lat – co czwarty. W sumie w 2017 roku w Stanach będzie 147 milionów odbiorników połączonych z siecią (obecnie jest 78 milionów).

Na drugim miejscu znajdą się Chiny z 93 milionami internetowych telewizorów, wyprzedzając w tej dziedzinie Japonię. I pomyśleć, że jeszcze dwa lata temu w tym miliardowym kraju były ich tylko 2 miliony?

Sony Bravia Internet Video - TV

Równie ciekawie wyglądają prognozy dotyczące sposobów, w jaki telewizory będą się łączyły z siecią. Obecnie ponad połowa robi to przez konsole do gier online w rodzaju Sony PS3. Telewizory typu Smart TV są dopiero na drugim miejscu. Ale już w przyszłym roku ta sytuacja się odwróci, chociaż konsole wciąż pozostaną popularnym sposobem łączenia telewizorów z internetem. Na trzecim miejscu znajdą się dekodery operatorów płatnych telewizji, głównie kablowych, na czwartym – odtwarzacze Blu-ray.

W 2017 roku telewizory Smart TV będą miały największy udział w rynku amerykańskim (38,1%), norweskim (37,7%) i południowokoreańskim (37,2%). Czy Polska przyłączy się do tego wyścigu? Profesjonalnych danych na temat Smart TV w naszym kraju brak, chociaż np. przedstawiciele Samsunga twierdzą, że już 2/3 kupowanych telewizorów tej firmy to odbiorniki podłączane do internetu. Możliwe więc, że cyfryzacja telewizji naziemnej pozostanie w cieniu prawdziwej cyfrowej rewolucji, jaką będzie upowszechnienie Smart TV.

Wpis pochodzi z Multi-bloga

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.