Telewizja kłamie. Radio kłamie. Prasa kłamie. Ale najbardziej kłamie Internet.

 

Książę Nigerii Cię lubi

Fot. Muhammadu Buhari, Chatham House
Fot. Muhammadu Buhari, Chatham House

Nie, nie lubi. Przykro mi. Możesz wysłać mu 20 dolarów albo nawet i 200, ale nie będziesz „ziomkiem” z księciem Nigerii.

Głównie dlatego, że Nigeria nie ma księcia ani króla, tylko prezydenta (Muhammad Buhari, na zdjęciu).

Przykro mi.

 

Świętego Mikołaja wymyśliła Coca-Cola

Święty Mikołaj

To miejska legenda. Święty Mikołaj nie został wymyślony przez Coca Cola Company w latach 30tych XX wieku na potrzeby kampanii reklamowej.

Prawda jest inna. Mikołaja wymyśliło Pepsi…

 

Woda w australijskim WC płynie w drugą stronę

Winę za tę legendę ponosi francuski inżynier i matematyk Gaspard-Gustave Coriolis. Po diabła odkrył efekt Coriolisa i namieszał nam w głowach?!

W skrócie: Ziemia porusza się po własnej osi i efekt Coriolisa sprawia, że na północ od równika zakrzywia ruch obiektów poruszających się w prawo, a na południu w lewo. W związku z tym logiczne jest, że w Australii woda w toalecie tworzy wir poruszający się w drugą stronę, prawda?

No nie. Może gdybyście spuszczali wodę w zwolnionym tempie przez kilka dni i jakimś cudem byłaby on spokojna… Ale nie polecam tego, bo stracicie dużo czasu, wody i zapewne żonę, która wkurzy się na takie marnotrawstwo. Kierunek wiru wody w WC, wannie czy zlewie zależy od początkowego kierunku wirowania i tylko przyspiesza w miarę ubywania wody.

 

Bill Gates nie lubi RAMu

Bill Gates

Podobno w 1981 pierwszym roku Bill Gates powiedział, że 640 kilobajtów pamięci RAM w komputerze wystarczy za świat!

Gates zaprzecza by kiedykolwiek to powiedział, a strona Wikipedii nadal czeka na podanie źródła cytatu.

 

Umarł XXX


Im więcej mamy do dyspozycji mediów społecznościowych, tym częściej nabieramy się na plotki o rzekomej śmieci kogoś znanego. Kilka dni temu, w Wielkanoc, umarł Bruce Willis… Co prawda tylko na chwilę, ale jednak. Trochę jak Chrystus.

Kto jeszcze w ostatnich latach umarł, by po chwili zmartwychwstać?

  • Cher umarła w kwietniu 2013 na Twitterze.
  • Britney Spears umarła w 2009 roku po włamaniu na jej Twitter.
  • Morgan Freeman zmarł w grudniu 2010 roku po tweecie udającym wiadomość CNN.
  • Justin Bieber umiera średnio raz na rok (zapewne z powodu tego, jak wiele osób chce by to była prawda).
  • Natalie Portman, Tom Hanks, Tony Danza i Jeff Goldblum zginęli w różnych latach, ale w ten sam sposób – po upadku z urwiska.
  • Barrack Obama został zabity przez Fox News, którego konto na Twitterze zostało shakowane w 2011 roku.
  • Bill Cosby został zabity w mediach społecznościowych co najmniej cztery razy. Teraz komik pewnie chciałby, aby była to prawda.

Na polskim podwórku „żartownisie” chętnie zabijają bohaterów serialu „Świat według Kiepskich”. W 2014 roku umarli w ten sposób Andrzej Grabowski i Bartosz Żukowski. Na szczęście była to „tylko” próba wyłudzenia danych i naciągania na drogie SMSy przeprowadzona na Facebooku.

 

Małe kotki zamknięte w butelkach

Na szczęście ludzie nie są aż takimi potworami. Albo są, ale akurat nie w tym przypadku.

W 2000 roku student MIT (pseudonim Dr. Michael Wong Chang) stworzył stronę BonsaiKitten.com, na której pokazywał jak zamknąć kotka w małym, szklanym pojemniku, by jego kości uformowały się do kształtu naczynia. Takie kocie bonsai.

W tym roku firma Google miała dopiero dwa lata, a od Facebooka dzieliły nas cztery wiosny. Internet łyknął to więc bez szansy na szybką weryfikację. Sprawa była tak głośna, że zajęło się nią nawet FBI.

Pamiętam, że sam byłem tą wiadomością mocno wstrząśnięty, a o tym, że był to fake, dowiedziałem się dopiero kilka lat później. Biedne, nieistniejące kotki w butelkach.

 

Rocznie zjadasz w śnie 8 pająków

(brak zdjęcia, bo pająki są obleśne!)

Spokojnie, to nieprawda. Zjadasz pewnie tylko z cztery.

 

Ciemna strona Księżyca

Druga strona Księżyca, ta której nigdy nie widzimy, bo nasz naturalny satelita ma rotację synchroniczną z Ziemią, wcale nie jest cały czas ciemna. Tak naprawdę nazywa się „niewidoczną stroną Księżyca” i jest oświetlona oraz zacieniona podobnie jak strona widoczna (dwa tygodnie dnia, dwa tygodnie nocy).

Ciemna i jasna strona Księżyca
Bliska i daleka strona Księżyca

Ciężko pozbyć się jednak tej legendy, gdy Pink Floydzi nagrywają tak kultową płytę jak „The Dark Side of the Moon”, a w idiotycznych filmach takich jak Armageddon bohaterowie naprawdę wlatują promami kosmicznymi nad ciemną stronę Księżyca.

 

Internet kłamie… I dobrze! Przynajmniej bywa zabawnie.

Udanego 1. kwietnia Obywatele!

 

Fot. Muhammadu Buhari, Chatham House

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.