Bezprzewodowa transmisja prądu

Bezprzewodowy prąd

Nie mamy jeszcze nawet powszechnych standardów bezprzewodowej transmisji sygnału audio wideo, a na horyzoncie widać już coś o wiele bardziej niesamowitego. Przesył prądu bez użycia kabli.

Prace nad takimi systemami trwają od dawna. Na targach CES 2012 (10-13 stycznia 2012) coś takiego ma podobno pokazywać Sony. Tym czasem inna japońska firma, Sumida Corp., zaprezentowała bezprzewodowy przesył energii na Techno-Frontier 2011 w Tokio.

Prezentacja systemu opierała się na trzech, 12-centymetrowych cewkach elektrycznych poszerzających możliwości rezonansu pola magnetycznego. Odwiedzający targi goście mogli własnoręcznie sprawdzić jak bardzo można oddalić od siebie cewki i jak silnie zmieniać ich ustawienie względem siebie. Przesył prądu był obrazowany diodą LED umieszczoną na cewce odbiorczej (po prawej stronie).

Bezprzewodowy prąd

Jak widać póki co system jest daleki od perfekcji. Ale wspomniane plotki o prezentacji Sony na CES 2012 mówią, że producent będzie chciał pokazać system pozwalający na bezprzewodową transmisję do 80 Watów. Wystarczyłoby to do zasilenia bez kabli komórki, laptopa, monitora komputerowego, a nawet małego telewizora.

Póki co możemy podziwiać tylko diodę LED w szklance wody.

Bezprzewodowy prąd

 

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.