CES 2012: Sony – zamiast OLED, Crystal LED

Sony Crystal LED
Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Sony wstrzymuje się z produkcją telewizorów OLED dla szerszego odbiorcy, ale nie może przecież być w tyle. W Las Vegas prezentuje więc swoją odpowiedź na nowinki z Korei. To Crystal LED, czyli 6 milionów diod LED. Czy jest się czym podniecać?

Prototyp telewizora Crystal LED z targów CES 2012 ma przekątną 55 cali. To tyle samo co nowinki OLED Samsunga i LG. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z ekranem bazującym na dużej liczbie diod ultrafine LED. A gdy mówię, dużej, to mam na myśli sześć milionów dla obrazu Full HD.

Źródło światła RGB LED jest umieszczone centralnie na przedzie wyświetlacza, dramatycznie poprawiając wykorzystanie światła. Rezultatem jest obraz o niesamowicie wysokim kontraście (zarówno w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach), szeroka gama kolorów, znakomita szybkość matrycy i szerokie kąty widzenia w porównaniu z istniejącymi telewizorami LCD i plazmami

– pisze producent.

Crystal LED ma być dodatkowo energooszczędny i idealny do konstrukcji dużych wyświetlaczy. Sony chwali się, że prototyp pokazywany na CES 2012 ma 3,5 razy wyższy kontrast w jasnych pomieszczeniach, 1,4 razy szerszą gamę kolorów i jest około 10 razy szybszy w stosunku do modeli tradycyjnych Sony.

Oto specyfikacje:

  • przekątna – 55 cali,
  • rozdzielczość 1920 x 1080 x RGB (obraz Full HD wykorzystuje około 2 milionów każdego LED RGB, łącznie 6 milionów),
  • jasność około 400 cd/m2,
  • kąty widzenia 180 stopni,
  • kontrast – poza skalą (cokolwiek to znaczy),
  • kolory 100% NTSC,
  • zużycie energii 70W.

Doniesienia z targów mówią o obrazie znakomitej jakości. Tyko czy Sony uda się pokonać silnie promowana konkurencję OLED? W nich obraz też jest niesamowity, a do tego telewizory mają niewyobrażalnie cienkie obudowy i ramki wokół matryc.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.