CES 2012: wojna na OLED – LG VS Samsung

OLED LG i Samsung

Wczoraj wspominałem już na Facebooku, że LG pokazało już w Las Vegas swój 55-calowy telewizor OLED. To samo zrobił już też Samsung. I to właśnie te dwie firmy będą największymi rywalami w wyścigu po pierwsze miejsce w nowym sektorze rynku. W nich też największa nadzieja.

O panelach OLED od Koreańczyków mówi się od dawna. LG zapowiadało już jakiś czas temu swoją prezentację na CES i cały czas utrzymuje, że zacznie sprzedaż jeszcze w tym roku. Samsung to w ogóle potentat OLED, który aktualnie rządzi w kwestii małych ekraników dla komórek. Wizje tego producenta są bardzo odważne.

I chyba właśnie na nich musimy się skupiać, bo japońska konkurencja wyraźnie nie dotrzymuje kroku. Panasonic już dawno powiedział, że póki co OLED nie jest dla niego priorytetem, Sharp nie zachwyca, a Sony może nawet zrezygnować z telewizorów tego typu. Japoński honor broni jeszcze trochę Mitsubishi, ale ta firma stawia na rozwiązania raczej nietypowe: kuliste ekrany w samochodach, wypukłe panele do zastosować biznesowych itp.

Fani technologii OLED muszą zdecydowanie patrzeć w stronę Korei. Chociaż w tej chwili warto zwrócić głowę w drugą stronę. W Las Vegas LG i Samsung pokazały swoje 55-calowe telewizory OLED.

OLED LG – po staremu

O panelu LG nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. To ten sam, 55-calowy telewizor z super cienką ramką, jeszcze cieńszą obudową i małą wagą o jakim słyszeliśmy już wielokrotnie. LG nie podaje jeszcze żadnych informacji na temat ceny. Na moim Facebooku Tomasz Burchard wspomina o pogłoskach mówiących o 8000 dolarów (około 28 000 zł) i nie wydają się one przesadzone. W tym roku duży OLED będzie drogi jak diabli.

Ale 4 mm grubości robią powalające wrażenie.

OLED Samsung – machamy do telewizora

LG od dawna chwaliło się swoimi OLED-ami. Samsung był mniej wylewny w informacjach. Ale oczywiście na CES 2012 musiał również pokazać swoją nowość. To 55-calowy panel nowej generacji Super OLED z równie cienką obudową i ramą co u konkurencji. Póki co nie ma również informacji o cenie i dacie premiery, ale wiadomo, że telewizor będzie rozpoznawał gesty użytkownika jak sensor Kinect dla Xboxa, a także reagował na komendy głosowe. Mówiłem, że zrobi się teraz na to moda.

Koreańczycy nie pokazali niczego, czego byśmy się nie spodziewali. Było pewne, że taki OLED zostanie zaprezentowany w tym roku w Las Vegas. Ciekawe jest jednak to, że w odróżnieniu od wcześniejszych lat, w tym roku duże OLED-y są jedną z najważniejszych nowości niektórych producentów. Do tej pory były traktowane tylko jako dodatek. Nie oznacza to oczywiście, że LCD i plazmy pójdą w zapomnienie już w tym roku. Nie ma szans. Nawet jeśli LG i Samsung wydadzą swoje OLEDy to będą one tak potwornie drogie, że będą tylko wisienką na elektronicznym torcie. Ale jakże smaczną!

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.