CES 2013: Sony Xperia Z – Full HD na 5 calach nawet pod wodą

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

W Las Vegas Sony zaprezentowało telefon Xperia Z, który powinien zainteresować fanów wysokich rozdzielczości. Na zaledwie 5 calach producent upchnął 1920 x 1080 pikseli.

Pytanie o to czy tak wielka rozdzielczość, na tak małej przekątnej ma sens zostawiam bez definitywnej odpowiedzi. Moim zdaniem jest to kwestia mocno indywidualna. Na pewno rozdzielczości nie będzie widać aż tak dobrze jak wskazują cyferki (720p dla 5 cali to już sporo), ale jestem skłonny uwierzyć, że znajdą się zapaleńcy, którzy zauważą różnicę. A także producenci oprogramowania, którzy tę funkcję wykorzystają.

Jak sądzicie, czy to ma sens?

Więcej powiem jednak o innych możliwościach komórki. Telefon ma wymiary 139 x 71 x 7,9 mm i waży 146 gramów. Działa w oparciu o system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean, który po premierze ma dostać aktualizację do wersji 4.2. Mocy komórce daje ażczterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon APQ8064 1,5 GHz i 2 GB pamięci RAM. Filmy w Full HD będzie można zapisywać w 16 GB pamięci komórki oraz na kartach microSD (do 32 GB). Jest też aparat 13 megapiksela i standardy takie jak:

  • LTE,
  • GPS,
  • Bluetooth 4.0,
  • WiFi,
  • NFC,
  • DLNA.

Wszystko to robi wrażenie, ale o dziwo nie kończy jeszcze listy ciekawych opcji. Xperia Z jest bowiem również ciekawie wykonana. Obudowa komórki została stworzona z hartowanego szkła, które podobno zostało wzmocnione dostatecznie, by wytrzymało nawet upadek na ziemię. Możliwe, że producent zastosował takie nietypowe rozwiązanie, by łatwiej spełnić normy odporności IP55 oraz IP57. Mówiąc językiem bardziej przystępnym – komórka jestwodoodporna i wytrzymuje kontakt z piaskiem czy kurzem.

Na koniec zostaje jeszcze jedna z najbardziej istotnych kwestii w komórce z ekranem Full HD – akumulator. W tym przypadku ma on tylko 2330 mAh, ale podobno wytrzyma dłużej niż zwykle. Sony zastosowało system Stamina, który w trybie uśpienia telefonu wyłącza prądożerne funkcje (powiadomienia, aktualizacje z sieci itp.). Ciekaw jestem jak sprawdzi się to w praktyce. Czy Xperia Z wytrzyma na baterii choćby jeden cały dzień?

Koniec końców jest to telefon, do którego trudno byłoby dodać coś jeszcze. Z tego powodu nie będzie on niestety zbyt tani. Do sprzedaży ma trafić 18. lutego i będzie kosztował około 3000 zł.

Ktoś jest zainteresowany?

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Źródło: Tabletowo.pl

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.