CES 2014 – Samsung Smart Control – nowy pilot, nowe możliwości? [aktualizacja]

Samsung nie przestaje rozwijać sterowania głosem i gestami. Póki co pilot jest jednak wygodniejszy. Tylko czy w takiej formie jak nowy model Smart Control? [ważna aktualizacja na dole artykułu]

Samsung Smart Control 2014 łączy funkcję rozpoznawania ruchu z nowym pilotem wyposażonym w przyciski oraz touchpad, dzięki czemu będziemy mogli szybciej i wygodniej wybierać wśród filmów z Internecie czy kanałów telewizyjnych. Nowa wersja systemu sterowania funkcjami telewizora umożliwia też wykorzystanie gestów do sterowania telewizorem

– pisze producent w oficjalnej informacji prasowej i wzbudza zainteresowanie.

Gesty, ruch? Czyżby producent dodał sterowanie takie jak w pilotach LG i Philipsa?

Samsung 2014 Smart Control

Niestety nie (aktualizacja artykułu na dole). Nowy pilot ma wbudowany mikrofon do rozpoznawania komend głosowych, mniejszy o 80% touch pad i rozpoznawanie gestów. Jednak o ile dobrze odczytuję pierwsze informacje na temat pilota, to nie ma on funkcji powietrznej myszki jak w pilotach wspomnianej konkurencji. „Gesty”, o których mowa, to tylko ruchy palcami po gładziku.

Jest to zgodne z tym do czego Samsung przyzwyczaja nas od kilku lat, ale czy lepsze? I tak, i nie. Do obsługi zwykłego menu telewizora touchpad lub tradycyjne przyciski fizyczne wystarczą. Menu telewizorów Smart są zaprojektowane tak, by w miarę szybko przemieszczać się po nich bez konieczności wciskania więcej niż 5 przycisków (4 kierunkowe i zatwierdzenie). Pod tym względem nowy pilot może być lepszy niż poprzednie, bo ma więcej przycisków i bardziej ergonomiczny kształt. Nie obyło się bez wpadek (dodano przyciski przewijania multimediów, ale nie ma przycisków przeskakiwania o cały utwór, zamiast tego lewym dolnym rogu jest guzik dla trybu sportowego), ale konstrukcja wydaje się być o wiele lepiej dostosowana do trzymania w dłoni niż poprzednie modele.

Samsung Evolution Kit - pilot

Zmiany konstrukcji są spore, ale dotyczą głównie designu. Z nowych funkcjonalności dojdą dodatkowe gesty „rysowane” palcami po gładziku (czekamy na prezentacje z CES. Konferencja Samsunga odbywa się dzisiaj) i dodatkowe przyciski fizyczne. Pilot nadal nie będzie pozwalał na używanie kursora „myszki” i nie ma klawiatury QWERTY jak np. konstrukcja Philipsa.

Pilot wygląda świetnie. Widać, że jego projektanci czerpali najlepsze wzorce na przykład z konstrukcji LG. Ma też dobrze ułożone przyciski fizyczne i touchpad będący ciekawym, choć nie aż tak wygodnym jakby chciałby Samsung, dodatkiem. Szkoda jednak, że Samsung nie zdecydował się iść jeszcze dalej i nie dodał sterowania widocznym na ekranie kursorem za pomocą żyroskopów i akcelerometrów. Wtedy więcej funkcji telewizora Smart byłoby obsługiwanych intuicyjnie, a do pełni szczęścia brakowałoby już tylko klawiatury QWERTY.

Pilot Samsung Smart Control 2014 to bardzo ładna konstrukcja nie będąca rewolucją w ofercie tego producenta. Szkoda, bo mogła nią być.

AKTUALIZACJA 2013.01.09

Pierwsza wersja tego wpisu powstała w oparciu o dość niejasną informację prasową producenta, z której trudno było się domyślić, że jednak nowy pilot będzie miał funkcję powietrznej myszki. Cały czas czekam na długie i wyczerpujące temat prezentacje możliwości tego kontrolera, ale doniesienia z CES 2014 potwierdzają, że funkcja sterowania kursorem za pomocą ruchów pilota będzie dostępna. Uaktywnia się ją poprzez położenie palca na gładzku. Póki co YouTubowy kanał SPSN pokazuje to najbardziej konkretnie.

Biję się w pierś i przepraszam Samsunga. Polecam też by tak ciekawe funkcje opisywać w informacjach prasowych konkretnie i bez marketingowego lania wody. Udało się Wam „nabrać” nie tylko mnie, ale również wielu innych dziennikarzy i blogerów. Nawet takich specjalistów jak David Katzmaier z serwisu cnet.

Tak czy inaczej Smart Touch Remote, nowy pilot Samsunga na rok 2014, z funkcją swobodnego sterowania kursorem „myszki” wygląda już znacznie lepiej. Dodanie tej opcji sprawia, że to już nie tylko kosmetyka, ale bardzo konkretne poszerzenie możliwości urządzenia o praktyczną funkcję. Oczywiście trzeba to jeszcze sprawdzić w praktyce, ale jeśli żyroskopy i akcelerometry działają poprawnie, a zatwierdzanie akcji przyciskiem jest wygodne, to np. nawigacja po przeglądarce internetowej lub wpisywanie tekstu z wirtualnej klawiatury powinno być dużo wygodniejsze.

Dzięki temu jednemu ruchowi ładna konstrukcja stała się również bardziej praktyczna.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.