CES 2015 – co zobaczymy w Las Vegas?

Targi CES 2015 ruszają 6 stycznia. Jest jeszcze trochę czasu, ale pierwsze zapowiedzi prezentacji pojawiają się już teraz. Telewizory, komórki, sprzęt noszony… Co ciekawego zobaczymy w Las Vegas?

Do targów zostały jeszcze trzy tygodnie, ale zgodnie z coroczną tradycją producenci zaczynają podkręcać atmosferę długo przed ich startem. W tym roku temat tej imprezy interesuje mnie podwójnie. Osoby śledzące mnie na Facebooku wiedzą już, że wczoraj miałem bardzo przyjemną wizytę z ambasadzie USA. Jak nie trudno się domyślić wiązała się ona z moim wyjazdem na CES 2015. Tak, w tym roku na moim blogu relacja prosto z Vegas!

Co tam wspólnie zobaczymy?

 

LG na CES 2015

Koreański producent jako jeden z pierwszych wysyła informacje prasowe o nowinkach, jakie planuje pokazać w Las Vegas.

LG 4K ULTRA HD z Quantum Dot

LG Quantum dot TV

Na pewno zobaczymy telewizor 4K LCD IPS z technologią kwantowej kropki. Nanokryształki o rozmiarach 2-10 nanometra mają poprawiać jakość obrazu.

Każdy z nich emituje inny kolor – w zależności od swojej wielkości. Inżynierowie LG, nakładając na podświetlenie ekranu LCD, warstwę Quantum Dot, sprawili, że wyświetlane barwy stały się jeszcze bliższe rzeczywistym, a ogólna jasność obrazu uległa
zdecydowanej poprawie

– pisze LG w swojej informacji prasowej.

OLED

Oprócz kwantowej kropki LG na pewno pokaże nowe OLEDy. Będą serie Full HD, ale i Ultra HD. Plotki głoszą, że producent chce pokazać nawet prototyp Mabinogion, który na 55-calach OLED ma wyświetli obraz 8K – 7680 x 4320 pikseli. Oczywiście to tylko ciekawostka, ale na pewno imponująca.

webOS 2.0 na CES 2014

LG zapowiedziało, że na targach CES w Las Vegas pokaże nową wersję systemu operacyjnego webOS, o którym więcej pisałem np. w teście telewizora LG UB850V.

Póki co LG zapowiedziało zmiany dość kosmetyczne. Pojawi się konfigurowalna zakładka „Moje kanały” z ulubionymi programami i aplikacjami oraz funkcja zmiany ustawień bez przerywania filmu. Ciekawsza wydaje się zapowiedź zwiększenia wydajności. Oby filmy z YouTube wreszcie nie przerywały się w połowie z powodu braku pamięci.

LG – Music Flow Wi-Fi Series

LG Music Flow

Z kolei LG zapowiada serię głośników Music Flow Wi-Fi, wśród których znajdą się pierwsze u tej firmy głośniki Wi-Fi na baterie – Model H4 Portable. Oprócz nich belki głośnikowe HS7 i HS91 i odtwarzacz Blu-ray z funkcjami streamningu BP550. Sprzęt jest kompatybilny z iOS i Androidem i łączy się z innym sprzętem przez Wi-Fi (2.4/5GHz).

Więcej o nowinkach LG i Samsunga na CES 2015, na które w tym roku się wybieram.

 

 

Samsung na CES 2015

U Samsunga jedno jest pewne – Tizen. Producent na sto procent pokaże telewizor wyposażony w ten system operacyjny i będzie mówił więcej o nowej platformie.

W dalszej perspektywie Tizen ma być dla Samsunga wspólnym środowiskiem dzielonym między urządzeniami mobilnymi i stacjonarnymi. Jest już w smartwatchach i komórkach, niedługo pojawi się w telewizorach i zapewne producent zacznie go popularyzować. Ciekaw jestem czy Samsung pokaże przy tej okazji coś więcej w kwestii gier prosto z telewizora.

Przeczytaj też: Walka na systemy operacyjne

Co ciekawe Kim Hyun-suk, szef działu „visual display” w Samsungu powiedział, że na tegorocznym CESie nie będzie niespodzianek. Może to oznaczać brak Samsunga Galaxy S6 (który zapewne zostanie pokazany na MWC 2015 w marcu), ale z drugiej strony Samsung może po prostu ściemniać ;)

PlayStation Now w telewizorach… Samsunga

rozwoju gier z chmury już pisałem. Wreszcie zaczyna to nabierać rozpędu i pojawiają się pierwsze, ciekawe usługi. Takie jak PlayStation Now w telewizorach Sony i… Samsunga.

Tak, tak. W odbiornikach Koreańczyków pojawią się gry Japończyków. Od nowego roku, nie wiadomo w jakich regionach (przypuszczam, że nie w Polsce) i na jakich panelach, ale będzie. Zaczyna się dziać.

Samsung – 34-calowy zakrzywiony monitor

Samsung SE790C

Tytuł mówi wszystko. Samsung SE790C ma 34 cale i zakrzywioną matrycę LCD o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 3440:1440 pikseli.

Funkcje obrazu w obrazie, komunikacja przez 4 złącza USB 3.0, czas reakcji 4 ms, wbudowane głośniki. Matryca VA. Ceny producent jeszcze nie podaje.

 

 

 

Sony na CES 2015

Konkretów o sprzęcie jeszcze nie ma, ale wiadomo, że Japończycy będą się chwalili telewizorami 4K (jak wszyscy) i Hi-Res Audio.

 

Okulary AR Sony na CES 2015

Z kolei Sony pokaże w Vegas okulary dla rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality – AR) podobne do słynnych Google Glass. Wyglądają dość topornie.

Okulary AR Sony

Funkcje mogą być jednak ciekawe. Ekran OLED 640×400 pikseli o przekątnej 0,23″ (obraz ma wyglądać jak 16″ widoczne z 2 metrów), Bluetooth 3.0, Wifi, procesor ARM Cortex A7… Całość w obudowie warzącej 40 gramów.

Więcej informacji na stronie Sony.

 

Listę konkretnych zapowiedzi będę uzupełniał z czasem. Poniżej kilka nowinek, które przewiduję sam na bazie trendów i popularności.

 

Android TV

O Android TV piszę szerzej, bo będzie o nim wspominać kilku producent. Telewizory Philips w USA, to nieco inna broszka niż w Europie, ale wiem z dobrego źródła, że TP Vision, właściciel marki Philips w Europie, też pokaże coś swojego. Na pewno w związku z Androidem.

Philips Android TV

Oprócz tego swoje zapowiedzi z czerwca na pewno poszerzą Sony i Sharp. To dwaj producenci telewizorów, którzy mają wprowadzić odbiorniki z systemem operacyjnym Google.

No właśnie, Google. Ta firma też pokaże nowinki Androidowe w Las Vegas. To pewne. Google Nexus Player jest już w sprzedaży, ale zbiera mieszane recenzje (głównie z powodu małej liczby aplikacji). Google musi więc kuć żelazo dalej. I będzie.

 

Telefony innych marek

Motorola - Nexus 6 vs Samsung Galaxy S4

Najbardziej znani gracze rynku mobilnego zarzucą nas nowinkami na CES 2015. Wszak sprzęt mobilny jest teraz motorem napędowym całego przemysłu. Samsung, LG, Asus, Acer, Motorola… w Vegas będą wszyscy.

To co w tym roku będzie ciekawe, to gwarantowana, silna komunikacja ze strony Lenovo, Huawei i Alcatela. Firmy zaczynają mobilną szarżę na rynek amerykański z chrapką na odgryzienie wielkiego kawałka tego tortu. Na sto procent będą chciały nas przekonać, że są najlepsi. Możliwe, że ze swoimi komórkami pojawi się nawet Microsoft, który do tej pory unikał CES, ale teraz jest po pierwszym roku z Nokią pod ramieniem i musi walczyć o swoje.

 

Sprzęt noszony

Nie wiem jeszcze co konkretnego zobaczymy w kwestii smart zegarków i smart opasek, ale w przypadku tych drugich na pewno nowym trendem będzie instalowanie mierników pracy serca. Do tej pory w opaskach często go brakowało, a to rzecz prosta do zrobienia, więc w nowej generacji sprzętu musi się pojawić.

 

VR, VR i jeszcze raz AR

Oculus Rift 1

Rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) będzie w Vegas na pęczki. Hełm Oculus Rifta pojawi się na wielu stoiskach, ale nie będzie jedyny. Samsung będzie dalej promował swój Gear VR, zobaczymy też okulary mniejszych producentów dla rzeczywistości rozszerzonej itd. Będzie też sporo dodatków uzupełniających świat VR o nasz ruch, odwzorowywanie dłoni itp.

To jeden z najlepiej widocznych trendów technologicznych tego roku.

 

Smart samochody

Z roku na rok przemysł samochodowy jest coraz silniej widoczny na targach CES. W tym roku nie będzie inaczej. Producenci tacy jak Honda, Mazda i inni pokażą super nowoczesnej auta, wyposażone w inteligentne systemy komunikacyjne i aplikacje pomocnicze komunikujące się ze sprzętem mobilnym. Samochód XXI wieku to tak naprawdę wielki komputer na czterech kółkach.

 

Póki co to tyle. Listę będę uzupełniał po oficjalnych zapowiedziach, więc zaglądajcie tu częściej.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.