Co to jest Hbb TV i czemu powinno nas interesować?

Aplikacja Euro 2012

Przy okazji tekstu o relacji z mistrzostw UEFA Euro 2012 wspomniałem o Hbb TV, nowym standardzie telewizji cyfrowej, o którym jest coraz głośniej i który może zmienić sposób w jaki oglądamy telewizję. O odpowiedź na pytanie w jaki sposób, poprosiłem Pawła Tutkę, wiceprezesa firmy 4vod i specjalistę w temacie Hbb TV.

Co to jest Hbb TV?

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to nowy standard interaktywnej telewizji cyfrowej, który łączy w jedną całość potencjał emocji z wielkiego ekranu wraz z Internetową interakcją i multimediami.

Największa zaletą HbbTV jest możliwość integracji multimedialnych treści wraz z przekazem telewizyjnym. Grafika z aplikacji może zostać nałożona na sygnał telewizyjny. Możliwe też jest umieszczenie sygnału telewizyjnego w ramach aplikacji w małym okienku jako Picture in Picture.

Czym różni się to od standardowej transmisji cyfrowej?

W przypadku HbbTV mówimy o rozszerzeniu standardowej emisji cyfrowej w ramach telewizji naziemnej (DVB-T) , satelitarnej (DVB-S) o elementy interaktywne.

Możemy się doszukiwać pewnej analogi do teletextu. Typowy teletext transmitowany jest wraz z cyfrowym sygnałem telewizyjnym w postaci strumienia danych zawierających pełną zawartość każdej ze strony. Odbiornik telewizyjny wyświetlający teletext wychwytuje informacje dedykowane dla danej strony po czym wyświetla ją na ekranie telewizora. Dane te emitowane są w kółko przez całą dobę. Wiec by TV wyświetlił zawartość strony 303 musi na nią kilka lub kilkanaście sekund poczekać.

W ramach HbbTV emitowana jest do telewizora informacja z jakim serwerem telewizor musi się połączyć w momencie uruchomienia przez widza aplikacji HbbTV dedykowanej do danego kanału telewizyjnego. HbbTV w odróżnieniu od teletextu przesyłanego w całości drogą emisyjną umożliwia
na dosłanie multimedialnych treści bezpośrednio przez Internet co zapewnia pełną obsługę interakcji pomiędzy widzem a nadawcą.

Oprogramowanie zainstalowane w TV, które umożliwia wyświetlanie aplikacji telewizyjnych w HbbTV pozwala na wyświetlanie tekstu, zdjęć oraz filmów wideo. To pozwala na przygotowanie dowolnej aplikacji telewizyjnej, które znamy dziś dobrze z rynku Smart TV.

Jaki trzeba mieć sprzęt, by z niego skorzystać?

Do odbioru HbbTV wymagany jest cyfrowy odbiornik telewizyjny odbierający interaktywne usługi multimedialne w standardzie HbbTV. Możliwy też jest odbiór HbbTV za pośrednictwem STB, który podobnie jak telewizor przystosowany jest do odbioru HbbTV.

Do pełnego odbioru serwisów HbbTV wymagane podłączenie telewizora lub STB do Internetu.

Czy w Polsce możemy już z tego skorzystać?

Tak. Dzisiaj w Polsce posiadając odpowiedni telewizor lub STB możemy zapoznać się z testowymi serwisami HbbTV udostępnianymi w ramach kanałów TVN HD emitowanego w naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie z PKiN oraz na kanale TVP1 nadawanym w ramach DVB-T (MUX3).

Hbb TV w Europie

Z komercyjnymi serwisami HbbTV możemy zapoznać się na kanałach niemieckojęzycznych nadawanych z satelity Astra 19E. Listę kanałów telewizyjnych , które udostępniają HbbTV oraz informacje na temat telewizorów obsługujących HbbTV możemy znaleźć na stronie hbbtv.pl. Publikowana tam lista modeli telewizorów została potwierdzona u producentów RTV sprzedających swoje produkty na rynek Polski.

Co przyniesie przyszłość?

Przyszłość telewizji dzięki HbbTV zapowiada się fantastycznie ponieważ nadawcy telewizyjni posiadają możliwość dostarczenia do widza dowolnej treści mając tym samym zapewniony dwukierunkowy kontakt z widzem co jest podstawą do rozwoju telewizji interaktywnej.

Gdyby porównać czym jest dzisiaj HbbTV dla branży telewizyjnej – można by śmiało powiedzieć, że jest to możliwość przeglądania stron internetowych w komputerze. Tylko od fantazji nadawców telewizyjnych i ich śmiałych decyzji będziemy mieli doczynienia w przyszłości.

Dzisiaj HbbTV jest na takim etapie rozwoju jaki mieliśmy w przypadku internetu na komputerach PC w roku 1998. W bardzo krótkim czasie spodziewamy się mocnego rozwoju tego segmentu rynku. Rozwój ten będzie miał znacznie większą dynamikę niż jest to teraz w przypadku smartfonów i rynku mobilnego.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.