Co to jest kwantowa kropka? Jak działają telewizory Quantum Dot? [wideo]

Wielu producentów chwali się obecnie nowymi telewizorami LCD LED z technologią kwantowej kropki. Co to tak naprawdę jest i jak wpływa na obraz? Wyjaśniam w przystępny sposób.

Kwantowe kropki nie są technologią z tego czy ubiegłego roku. W laboratoriach pojawiły się one już w roku 1985, a w telewizorach dwa lata temu. Na targach CES 2013 Sony pokazywało panele LCD z systemem QD Vision bazującym na tym rozwiązaniu. O Quantum Dot mówimy jednak dopiero teraz, bo Sony wycofało się z tego pomysłu, ale w tym roku silnie stawiają na nią inni producenci. Głównie Samsung, który nazywa to rozwiązanie nanokryształami i LG, które mówi o nim po prostu Kwantowe kropki.

LG kwantowa kropka 2015
LG kwantowa kropka 2015

Ale co to jest?

Rzecz brzmi futurystycznie i myśl technologiczna stojąca za Quantum Dot rzeczywiście jest bardzo zaawansowana. W uproszczeniu sprawa nie jest jednak tak skomplikowana jakby się mogło wydawać.

Kwantowe kropki, to bardzo małe kryształy, które absorbują światło jednej długości fali i emitują innej. Mówiąc po ludzku – w zależności od wielkości nanokryształ/kwantowa kropka świeci innym kolorem, gdy pada na nią światło. Ta właściwość jest wykorzystywana w nowym podświetlaniu paneli LCD. Bo tym właśnie są telewizory z kwantową kropką – to LCD LED z dodatkową warstwą kwantowych kropek w konstrukcji podświetlania.

W tradycyjnych panelach LED białe światło diod LED jest filtrowane w taki sposób, by zmienić je na czerwone, zielone i niebieskie subpiksele tworzące kolorowy obraz pełnej barwy, który oglądamy.

W przypadku telewizorów LCD LED z kwantową kropką wykorzystuje się niebieskie diody LED i dodatkową warstwę kwantowych kropek przed diodami, które zmieniają część światła LEDów na czysty kolor zielony i czerwony.

Zysk?

Lepsze kolory.

Rewolucja? Nie, ale każda technologia poprawiająca jakość obrazu na panelach LCD LED jest mile widziana. Tym bardziej, że kwantowe kropki nie są tylko kolejnym marketingowym pustakiem, ale naprawdę działają. Testy pierwszych telewizorów z kwantowymi kropkami pokazują, że rozwiązanie się sprawdza i warto w nie inwestować.

Kwantowe kropki nie są synonimem nowego rodzaju telewizora, ale rozwiązaniem udoskonalającym panele LCD LED.

Tylko tyle i AŻ tyle.

 

Materiał wideo w tym wpisie powstał we współpracy z firmą LG, która używa kwantowych kropek w tegorocznej serii LG UF9400. Pisałem o niej po konferencji producenta w Warszawie. Według LG kwantowe kropki w telewizorach tej serii zwiększają spektrum barw o 30%.

.
.

Film montowałem na komputerze Acer Predator G3.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.