Zamiast rzucać kamieniami w stronę przedstawicieli innych kultur, których światopogląd Ci nie odpowiada – lepiej idź do teatru.

Brzmi zabawnie, ale to całkowicie poważna kwestia.

Czy sztuka to władza?

Jeśli mówimy o władaniu naszymi poglądami, wizją świata i postrzeganiem go przez pryzmat określonych wartości, to w pewnym stopniu tak.

Kraje takie jak na przykład Niemcy zrozumiały już dawno jak istotna jest sztuka w promowaniu swoich wartości i swoich wizji świata. Dlatego jeden teatr w Niemczech (konkretnie w Berlinie) może mieć roczny budżet na działalność większy, niż wszystkie wydatki Unii Europejskiej na sztukę. Tak prowadzi się imperializm kulturowy.

I tego brakuje w Polsce.

Nie tylko w teatrze, bo o nim konkretnie w moim filmie opowiada Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. To kwestia wszystkich dziedzin sztuki, które mają duży zasięg i mogą dzięki niemu kształtować nasz światopogląd… albo kogoś innego. Dlatego zamiast krzyczeć, rzucać kamieniami i niszczyć, może lepiej iść do teatru na sztukę, której przesłanie odpowiada naszym wartościom?

Zapraszam na wywiad, którego tematem jest historia polskiego teatru, znaczenie sztuki w promowaniu swoich wartości i estetyki oraz to, jak istotne jest by nie szczędzić środków na artystów.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.