Czym będziemy sterować? Piloty TV 2015 [wideo]

Telewizor jest tylko na tyle dobry, na ile wygodna jest jego obsługa. Tegoroczna oferta paneli, to również rewia mody nowych pilotów zdalnego sterowania. Sprawdźmy jakie zalety i wady ma każdy z nich.

Wiele wskazuje na to, że Smart TV w najbliższych latach będzie w dużej mierze opierać się na komunikacji telewizora z komórką. Treści będziemy wyszukiwali na telefonie lub tablecie za pomocą wirtualnych pilotów lub aplikacji Smart TV, a następnie uaktywniali je jednym przyciskiem na dużym ekranie.

Tyle teorii i wizji Smart TV. W praktyce jestem pewien, że miażdżąca większość odbiorców główny kontakt z telewizorem będzie miała przez pilota. Sprawdźmy więc jakie są zalety i wady n0wych konstrukcji.

Najpierw zapraszam na mój kanał YouTube, gdzie prezentuję tegoroczne piloty na filmie.

Wiecie już jak wyglądają, a teraz jakie są ich wady i zalety? Lecimy alfabetycznie.

 

Haier

Haier Pilot 2015
Pilot Haiera na rok 2015

Przyznam, że z tym pilotem spędziłem najmniej czasu. Miałem go w ręce na targach CES 2015, ale nie wiem czy dokładnie taka wersja będzie w Polsce. Z tego co widziałem jest to konstrukcja prosta, ale dość atrakcyjna wizualnie. Przyciski oddzielone wyraźnie od siebie były wygodne, a biała, lekko szklista stylistyka sprawia, że kurz nie będzie widoczny na tym pilocie. Niestety odwrotnie będzie z odciskami palców.

Zalety pilota Haier 2015

 • Wygląd
 • Niewielkie rozmiary
 • Mało widoczny kurz

Wady pilota Haier 2015

 • Brak żyroskopu lub gładzika
 • Błyszcząca powierzchnia

 

LG

LG pilot 2015
Pilot LG na rok 2015

LG w tym roku prezentuje nową wersję pilota Magic. Nadal reaguje on na ruchy nadgarstka, pozwalając na szybkie sterowanie kursorem na ekranie. W tegorocznym wydaniu jest jednak większy, z dodatkowymi przyciskami numerycznymi. Według mnie zmiana nie jest potrzebna, a przez powiększenie pilot nie jest on już tak wygodny jak dawniej. Domyślam się jednak, że cyfry do zmiany kanałów ucieszą niektórych odbiorców.

Dół pilota został tak zaprojektowanym, by można go kłaść na stole w pionie. Ciekawa, chociaż mało praktyczna opcja.

Zalety pilota LG 2015

 • Żyroskop
 • Możliwość postawienia w pionie
 • Przyciski numeryczne (co w kontekście wielkości może być uznane za wadę)

Wady pilota LG 2015

 • Większe rozmiary niż dotychczas (gorzej leży w dłoni)
 • Przycisk zmiany złącz daleko od klawiszy nawigacyjnych

 

Panasonic

Panasonic Convention 2015 - pilot 1
Pilot Panasonica na rok 2015

Panasonic nie zdecydował się jeszcze na dodanie do swoich pilotów żyroskopu lub klawiatury QWERTY. Zamiast tego stawia na gładzik. W tym roku pilot (którego używałem na Panasonic Convention 2015) jest lekko wygięty, a powierzchnię touch pada pokryto imitacją skóry. Nie jestem fanem gładzików w pilotach (sterowanie kciukiem nigdy nie jest tak wygodne jak palcem wskazującym), ale muszę przyznać, że pod względem wykonania i ułożenia w dłoni pilot jest udany.

Wadą konstrukcji są płaskie przyciski, w które trudno trafić „na ślepo”.

Zalety pilota Panasonic 2015

 • Jakość wykonania
 • Minimalizm
 • „Gwiazdka” do zaznaczania ulubionych treści

Wady pilota Panasonic 2015

 • Gładzik – szkoda, że nie ma funkcji sterowania ruchami ręki
 • Zbyt płaskie i połączone ze sobą przyciski

 

Philips

Philips 2015 - piloty
Piloty Philipsa na rok 2015

Nowe piloty Philipsa widziałem w marcu, podczas prezentacji nowości producenta w Barcelonie.

Największa zmiana w tym roku, to usunięcie funkcji pointera, czyli sterowania kursorem na ekranie za pomocą ruchów ręki. Dlaczego został on usunięty, pisałem już w innym poście.

W niższych modelach pilot jest praktycznie taki sam jak dawniej. Zmiany są kosmetyczne. W najwyższej z dostępnych w pierwszej połowie tego roku serii Philips 7600 w pilocie pojawił się gładzik. Nie służy on niestety do sterowania kursorem na ekranie, ale do wykonywania gestów lewo/prawo, góra/dół.

Zalety pilota Philips 2015

 • Klawiatura QWERTY
 • Gładzik w serii 7600, który może usprawnić nawigację

Wady pilota Philips 2015

 • Usunięcie funkcji pointera (ogromna strata)
 • Dość duży i ciężki w porównaniu do propozycji konkurencji

 

Samsung

Samsung Roadshow 2015 - pilot 2015
Pilot Samsunga na rok 2015

Moim zdaniem najlepszy pilot Samsunga widzieliśmy w zeszłym roku. Była to mała, rozpoznająca ruchy nadgarstka konstrukcja z funkcją pointera aktywowaną po dotknięciu touch pada. Szczegółowo pisałem o niej przy okazji testu telewizora Samsung HU8500.

W tym roku producent proponuje to samo, ale w nowej, odchudzonej formie. Pilot na rok 2015 jest mniej „pękaty”, a bardziej kanciasty i wydłużony. Według mnie konstrukcja z zeszłego roku była lepsza. Wygodniej leżała w dłoni i dawała perfekcyjne możliwości szybkiego przeskakiwania od przycisku do przycisku. Teraz pilot jest zbyt szczupły, a dodatkowo stracił część przycisków, które rok temu mieściły się idealnie.

Z drugiej strony zmiana spodoba się zapewne osobom o drobniejszych dłoniach i mniejszych palcach.

Zalety pilota Samsung 2015

 • Żyroskop
 • Smukła konstrukcja dobra dla osób z małymi dłońmi i palcami

Wady pilota Samsung 2015

 • Brak przycisków multimedialnych i kolorowych klawiszy funkcyjnych, które były rok temu
 • Według mnie mniej wygodny i praktyczny niż wersja z roku 2014

 

Sony

Sony Pilot 2015
Pilot Sony na rok 2015

Sony podobnie jak Philips stawia na system operacyjny Android TV, a co za tym idzie do kwestii sterowania pointerem na ekranie podchodzi jak pies do jeża. Zamiast tego mamy na pilocie touch pad, który być może u Sony pozwoli na sterowanie kursorem, ale jeszcze nie wiadomo.

Nowy pilot to postawienie na prostotę. Znajdujemy na nim prawie wyłącznie gładzik. Konstrukcja jest ciekawa i być może sprawdzi się w środowisku Android TV, ale na pierwszy rzut oka (używałem go na CES 2015), jest aż zbytnio spartańska. Pilot jest dość kanciasty, a wypatroszenie go z prawie wszystkich przycisków funkcyjnych może utrudnić, a nie usprawnić nawigację.

Zalety pilota Sony 2015

 • Prostota
 • Całkowite nastawienie na obsługę funkcjami ekranowymi co może się udać, jeśli Android TV dobrze to obsłuży

Wady pilota Sony 2015

 • Brak podstawowych przycisków funkcyjnych (np. kolorowych i dla multimediów)
 • Dla mnie zbyt kanciasty

 

Tyle w kwestii tegorocznych pilotów. Niektóre ze zmian mi się podobają, inne uważam za niepotrzebne lub wręcz ujmujące funkcjonalności. Bardzo wiele zależy tu jednak od indywidualnych preferencji.

Dajcie znać w komentarzach i na moim Facebooku, który z tych pilotów uważacie za najlepszy, a który za najgorszy.

Zachęcam też do subskrypcji mojego kanału na YouTube.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.