Dla kogo plazma, dla kogo LCD?

Dla kogo plazma, dla kogo LCD

Na odwieczne pytanie, plazma czy LCD, już odpowiadałem. Dzisiaj powiem jednak wprost i bez zbędnego wodolejstwa kto powinien kupić telewizor plazmowy, a kto LCD.

Dla kogo plazma?

Ostatnio sprzeczałem się lekko z Pawłem Okopieniem na temat plazmy Panasonic VT30. Jego zdaniem ten telewizor nadaje się do seansów filmowych i niczego więcej. Ja w mojej recenzji Panasonica TX-P55VT30 nie szczędziłem słów zachwytu pod adresem tego telewizora. I moje zdanie podtrzymuję.

Moim zdaniem plazma jest technologią lepszą niż LCD, ale bardziej wymagającą. Telewizory tego typu z reguły oferują lepszą jakość czerni, a więc nadają się idealnie dla fanów nocnych seansów filmowych. Matryce plazm są też o wiele szybsze niż LCD, więc są znakomitym wyborem dla graczy. Plazmy o dużych przekątnych są też często tańsze niż LCD LED tej samej wielkości. A więc powinni interesować się nimi zwolennicy dużych przekątnych.

Problem w tym, że ekrany tego typu wymagają więcej uwagi niż LCD. Przede wszystkim ze względu na możliwość wypalenia stałych, niezmiennych elementów (logo stacji, menu z gry) w pierwszych kilku-kilkunastu tysiącach godzin. Na Facebooku wspominałem kiedyś o plazmie mojego brata, którą przez rok katowaliśmy grą „Battlefield: Bad Company 2″. Tylko w weekendy, ale po kilka godzin non stop. To wystarczyło, by elementy grafiki wypaliły się na dobre.

Panasonic Viera VT30

Tak więc plazmę polecam:

  • osobom, które będą umiały zadbać o ekran w pierwszych kilku miesiącach użytkowania,
  • osobom, które mają kontrolowane warunki oświetlenia lub oglądają TV głównie wieczorami (jakość obrazu za dnia spada nawet na najlepszej plazmie),
  • widzom, którym nie zależy na najcieńszym ekranie z najwęższą ramką jaka istnieje (plazmy są już chude, ale LCD jednak pod tym względem rządzą),
  • graczom, ale tylko jeśli będą pamiętać o oszczędzaniu plazmy w pierwszych miesiącach,
  • osobom, które nie będą wykorzystywały telewizora jako ekranu komputerowego do pracy (biel w plazmach bywa szara),
  • widzom zakochanym w 3D, tutaj dobra plazma jest bezkonkurencyjna.

Dla kogo LCD?

Telewizory ciekłokrystaliczne są bardziej popularne. Po części dlatego, że to technologia wspierana przez większą liczbę producentów. W plazmach liczy się obecnie w sumie tylko Panasonic, Samsung i LG. Telewizory LCD robią wszyscy.

Drugi powód to teoretycznie lepsza znajomość technologii. LCD mamy nie tylko w telewizorach, ale też ekranach komputerowych, tabletach, laptopach, konsolach do gier, komórkach itd. Znajomość jest niby większa, ale nie bez powodu na początku napisałem, że tylko „teoretycznie”. W praktyce większość klientów nie zna wad i zalet LCD, tak samo jak nie zna plusów i minusów plazm. Winni są tu po części producenci, którzy często wprowadzają klientów w błąd. Ot chociażby rozdzielając LCD od LCD LED i sugerując, że to drugie, to coś zupełnie nowego.

Sony Bravia NX710

LCD polecam:

  • osobom, które wiedzą, że w pierwszych miesiącach będą oglądały bardzo często jeden kanał lub grały non stop w jedną grę (LCD się nie wypala),
  • fanom jak najcieńszych telewizorów,
  • osobom, które liczą każdą złotówkę wydaną na rachunki. Różnice zużycia prądu między LCD, a plazmą są moim zdaniem tak małe, że bez znaczenia, ale jednak faktem jest, że LCD LED jest najbardziej ekonomiczne,
  • osobom, które chcą używać telewizora jako ekranu komputera do pracy (biel i prostota),
  • osobom, którym nie zależy na idealnej płynności obrazu (sport, gry itp.) albo tym klientom, którzy przed zakupem zrobią w tej kwestii dobry research i wybiorą model z szybką matrycą,
  • graczom, bo LCD się nie wypala, ale wyłącznie po przeczytaniu kilku recenzji i upewnieniu się, że dany telewizor LCD nie ma input laga na poziomie uniemożliwiającym przyjemną rozgrywkę.
Telewizor Demotywatory.pl

Plazma czy LCD według mnie

Już o tym wspomniałem wcześniej, ale napiszę jeszcze raz jako podsumowanie. Moim zdaniem plazma to lepsza technologia oferująca lepszą czerń i większą płynność obrazu niezbędną np. w grach wideo, 3D czy sporcie. Ale jest to technologia bardziej wymagająca, przez co nie zawsze idealna dla przeciętnego użytkownika. Prawda jest taka, że większość zwykłych widzów* nie będzie widziało niedoskonałości LCD. Może za to skutecznie nadwyrężyć jakość plazmy np. przez wypalenie. Więc nie dziwię się, że LCD jest tak popularne.

Koniec końców trzeba zawsze wybierać sprzęt pod swoje wymogi i oczekiwania. I nie przejmować się za bardzo tą decyzją. Większość nowych modeli po podłączeniu do dobrego źródła sygnału (Blu-ray, cyfrowa kablówka, kanały HD itp.) i tak będzie znakomita.

 

*przez „zwykłego widza” rozumiem kogoś, kto nie przejmuje się tym, że telewizor nie ma rozbudowanych widgetów sieciowych, nie odróżnia 720p od 1080p i nie interesuje go w zasadzie co to jest LED, LCD, PDP i OLED, tylko chce by telewizor po prostu dobrze działał :)

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.