Dlaczego będziecie chcieli Panasonica AX900, ale go nie kupicie?

IFA 2014 - LCD Panasonica

Podczas targów IFA 2014 Yuki Kusumi z firmy Panasonic powiedział, że model LCD AX900, to najlepszy telewizor jaki stworzyła firma. To może być prawda. Ale i tak go nie kupicie…

W czasie targów pisałem, że Panasonic kreuje się na ostatni bastion najwyżej jakości. Coś w tym jest. Firma wraca do retoryki sprzed kilku lat, kiedy to podkreślała, że najważniejsza dla niej jest jakość obrazu i dźwięku. Model Panasonic AX900 ma być dowodem na to twierdzenie, a także wzorem wśród paneli LCD, które dorównają najlepszym plazmom japońskiego producenta.

Ciekawe jest to, że zapewnienia producenta mogą się sprawdzić. Telewizor ma bezpośrednie podświetlanie Direct LED, nowy system „rozpalania” diod, który sprawia, że diody rozświetlają się wokół obiektu w matrycach 5 x 5, a nie tradycyjnych 3 x 3. W praktyce ma to sprawić, podświetlanie będzie bardziej precyzyjne, a efekt halo (jasne „chmurki” wokół obiektów na ciemnym tle) zniknie.

IFA 2014 - Panasonic local dimming

Dodatkowo telewizor ma być marzeniem dla osób korzystających z usług zawodowych kalibratorów.

Panasonic zastosował technologie zarządzania kolorami, które do tej pory były wykorzystywane jedynie w profesjonalnych monitorach studyjnych, takich jak profesjonalne tablice 3D Look Up. Posiadają one 8000 punktów rejestrujących, które umożliwiają skalibrowanie reprodukcji kolorów na niezwykle ściśle określonych poziomach jasności

– wyjaśnia producent.

Dla zwykłego odbiorcy oznacza to, że po zamówieniu usługi kalibracji w domu widz może mieć telewizor o jakości studyjnej. Przynajmniej w teorii. Zobaczymy co pokaże praktyka.

Do tego dochodzi czterordzeniowy procesor Pro5 i najnowsze funkcje Smart TV, o których pisałem przy okazji relacji z Panasonic Convention 2014 czy teście modelu Panasonic S600E.

Panasonic TX-42AS600E - Swipe and Share

Mówiąc krótko – to rzeczywiście może być najlepszy telewizor LCD tego producenta.

Ale i tak go nie kupicie.

Powód jest bardzo prosty, a moją uwagę na niego zwrócił mi Paweł Okopień. Cena.

Oficjalnych cen Panasonica AX900 w Polsce jeszcze nie ma, ale serwis PlatpanelsHD donosi, że zachodnie wartości to:

  • Panasonic AX900 55″ – 4499 euro (ok. 18 800 zł)
  • Panasonic AX900 65″ – około 6750 euro (ok. 28 200 zł)

Mówimy o telewizorze Ultra HD z najwyższej półki. Ceny miażdżą jednak marzenia przeciętnego odbiorcy o takiej jakości we własnym salonie.

Inna sprawa, że zgadzam się z Pawłem Okopieniem iż ten telewizor nie został do końca stworzony po to, by sprzedawał się masowo. To ma być dowód na to, że po rezygnacji z plazm, Panasonic nadal przoduje w jakości obrazu. Jako dowód tego twierdzenia model AX900 może sprawdzić się znakomicie. Jako zakup na tegoroczne święta zainteresuje nielicznych.

 

AKTUALIZACJA 4.11.2014

Zapraszam na test telewizora Panasonic AX900

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.