Dotykowy ekran, który czuć pod palcami

Senseg E-Sense

Obecnie jedyny sposób na poczucie ekranu dotykowego pod palcami, to na przykład wibracje dostępne w niektórych dotykowych telefonach. Szwedzka firma Senseg chce to zmienić. Jej system E-Sense ma pozwolić na poczucie pod palcami różnych powierzchni.

Większość, jeśli nie wszystkie używane obecnie systemy odczuwania ekranów dotykowych bazują na wibracjach, technologia E-Sense będzie innym podejściem do tematu. Zamiast stymulowania urządzenia, by reagowało pod ekranem, wykorzystuje ona pole elektryczne do stymulacji palca, by reagował nad ekranem

– pisze o tej nowince Eric Lumer z GeekOSystem.

System generowałby pole elektryczne kilka milimetrów nad ekranem. Różne doznania dotyku można by dzięki temu symulować nawet bez dotykania wyświetlacza.

ekran dotykowy

Podstawowym wykorzystaniem takiego systemu byłyby oczywiście dotykowe klawiatury odczuwalne pod palcami. Ale możliwości jest więcej. E-Sense ma pozwalać na symulowanie różnych odczuć, a więc i różnych materiałów. Pod palcami moglibyśmy czuć zarówno delikatną powierzchnię jedwabiu jak i chropowate, ostre fragmenty skały. Tworzenie paneli dla osób niewidomych czy chociażby wyświetlaczy przeznaczonych dla konsol do gier nabrałoby zupełnie nowego wymiaru.

Kiedy to wszystko? Nie wiadomo. Póki co trwają badania. Senseg chwali się na swojej strony, że jednym z partnerów firmy jest Toshiba. Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu.

 

Źródło: GeekOSystem, Senseg

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.