Ekrany rosną (prawie) we wszystkim

Badanie rynku przeprowadzone przez NPD DisplaySearch nie jest wielce zaskakujące, ale miło jest znaleźć potwierdzenie domysłów, w liczbach. Ekrany rosną. Prawie we wszystkich urządzeniach.

Według NPD w latach 2010-2013 najbardziej urosły panele bazujące na technologii OLED. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że OLED póki co raczkuje. W 2010 średnia wielkość paneli tego typu wynosiła 15 cali. W przyszłym roku ma to być 55 cali. Drugie w kolejności są telefony komórkowe (różnica wielkości o 38%) i przenośne odtwarzacze multimedialne (29%).

Nie wszystkie urządzenia powiększają jednak rozmiary wyświetlaczy. Dla przykładu w przypadku przenośnych komputerów PC tendencja jest spadkowa. W 2010 średnia wielkość ekranu wynosiła 13,6 cala, a za rok ma to być 12,2 cala.

Jak widać na załączonej tabelce, w przypadku telewizorów LCD i plazm wzrost jest delikatniejszy i mocno do siebie zbliżony. Co ciekawe, widać jednak, że pewne trendy się nie zmieniają i plazma nadal „obstawia” głównie większe przekątne.

Wyniki są oparte na danych o światowych wysyłkach urządzeń oraz przewidywaniach na nowy rok. Cały raport możecie znaleźć tutaj.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.