Elastyczne kable elektryczne

Giętkie kable

ROBODEN, tak nazywa się nowy wynalazek Japończyków, który może zrewolucjonizować zarówno robotykę jak i życie codzienne szarych użytkowników gadżetów elektronicznych. To prosty, ale genialny produkt – kable elektryczne, które można rozciągać.

Firma Asahi Kasei Fibers wykorzystała swoje doświadczenie z sektora giętkich materiałów, do stworzenia elastycznych przewodów elektrycznych. Ochrzczono je wspomnianą nazwą ROBODEN. Głównym zastosowaniem mają być roboty, w których bardzo istotne jest ograniczenia zbędnej przestrzeni w konstrukcji. Jest to o tyle trudne, że w przypadku zastosowania ruchomych elementów robota, kabel doprowadzający do nich energię musi być dłuższy, by starczał np. przy wysuwaniu ramienia. Po jego zsunięciu zostaje jednak sporo zbędnego przewodu, który gdzieś musi się mieścić. ROBODEN rozwiązuje ten problem. Kable rozciągają się w miarę potrzeby jak guma.

Takie przewody mogą mieć również zastosowanie w zwykłych produktach. Ot chociażby ubraniu czy zwykłych kablach USB dla komputera i komórki.

Giętkie kable

Gdy rozmawialiśmy z profesorem Inabą z Uniwersytetu w Toklio, poradził nam, że tworzenie robotów bardziej podobnych do ludzi wymaga zadbania o to, by były one bardziej miękkie. Potrzebujemy więc czegoś takiego jak ludzka skóra. A tworząc dla robota sztuczną skórę potrzebujemy pod nią okablowania (…) Robot z miękką skórą potrzebuje kabli, które będą w stanie się rozciągać i ściskać

– powiedział Shunji Tatsumi z Asahi Kasei Fibers.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.