Gene Dolgoff, legenda branży LCD, buduje rewolucyjny konwerter 2D/3D

3D Fot. Hytek

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Gene Dolgoff to człowiek, który wynalazł pierwszy projektor LCD – zrobił to w 1984 roku. Można powiedzieć, że od niego zaczęła się historia cyfrowego wyświetlania filmów. W ciągu kilkudziesięciu lat opatentował 65 rozwiązań technologicznych, bez których trudno byłoby się obejść np. producentom telewizorów LCD. Dolgoff był też człowiekiem, który zainspirował Gene Roddenbery’ego do stworzenia słynnego Holodecku, za pomocą którego przemieszczają się bohaterowie serialu Star Trek. Było to w 1973 roku. Teraz ma nowy pomysł.

W latach 90. Dolgoff zniknął na dłuższy czas. Okazało się, że pracował nad pewnym projektem dla amerykańskiej agencji DARPA (Defense Advanced Research Project Agency), finansowanej przez Pentagon. I chociaż po 50 latach pracy i licznych wynalazkach z dziedziny elektroniki, optyki, holografii, stereoskopii etc. mógłby spokojnie odejść na zasłużoną emeryturę, właśnie postanowił o sobie przypomnieć.

Założona przez niego firma 3-D Vision pracuje właśnie nad stworzeniem sprzętu, umożliwiającego konwersję z 2D do 3D na każdym wyświetlającym obraz urządzeniu. Może więc to być zarówno telewizor, jak i komputer, projektor czy konsola do gry. Nie będzie miała znaczenia ani platforma, na której pracuje sprzęt (MacOS, Windows, Android etc.), ani rodzaj połączeń kablowych (HDMI, VGA, kompozytowe, komponentowe).

Dolgoff twierdzi, że urządzenie będzie przechwytywało klatki z video nagranego w 2D i przetwarzało je, tworząc różne poziomy ostrości, jasności, kontrastu, nasycenia kolorów i szybkości przemieszczania się obiektów. Efektem ma być niespotykana dotąd przy konwersji głębia obrazu 3D przy jednoczesnym zachowaniu jego oryginalnej jakości. Jedyną wadą takiego rozwiązania będzie fakt, że do oglądania obrazów z konwertera będą jednak potrzebne specjalne okulary.

Wygląda na to, że Dolgoff nie spocznie, dopóki wykreowana przez niego dla Star Treka wizja holograficznych podróży w przestrzeni nie zostanie zrealizowana w realu. A przy tym tworząc kolejne urządzenie świetnie się bawi. Polecam filmik poniżej, w którym przedstawia ludzi ze swojego zespołu. Trzeba przyznać, że praca z takim człowiekiem to czysta przyjemność.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.