Giętkie oświetlenie OLED firmy OSRAM

Giętki OLED OSRAM

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Panele oświetleniowe OLED zawsze pobudzały moją wyobraźnię. Tym razem robią to jeszcze silniej, bo firma OSRAM zaprezentowała ich giętką wersję.

Widoczny na zdjęciu panel OLED ma wydajność 32 lm/W. OSRAM chwali się, że to najbardziej wydajne oświetlenie tego typu na świecie. „Lampka” jest umieszczona na giętkiej, stalowej folii o grubości około 100 mikrometrów. Czyli mniej więcej tyle co kartka papieru. Panel ma jasność 1000 cd/m2.

Póki co producent nie podaje żadnych konkretów dotyczących seryjnej produkcji. Jeszcze rok temu powiedziałbym, że nie szybko zobaczmy coś takiego w sprzedaży. Ale dzisiaj wiadomo już, że Philips chce w przyszłym roku zaprezentować światu tanie oświetlenie OLED, kosztujące od kilku do kilkunastu euro za sztukę. OSRAM będzie musiał gonić konkurencję. Coś takiego na pewno mu na to pozwoli.

Zastosowanie? Standardowe, jak oświetlenie ulic, domów czy chociażby matryc LCD, ale również nietypowe, jak owinięcie świecącym OLED-em słupa informacyjnego czy zawieszenie „lampy” na ścianie w taki sam sposób jak dzisiaj tapetę czy obraz.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.