HoloDesk – „hologramy” dzięki Kinectowi

HoloDesk

Hologramów takich jak w Star Wars zapewne nie doczekamy się jeszcze przez dziesiątki lat. Zamiast tego dostajemy namiastki. Niezadowalające, ale ciekawe.

Tym razem to projekt HoloDesk wykorzystujący sensor Kinect z konsoli Xbox 360 Microsoftu do śledzenia ruchów rąk użytkownika. Obraz jest wyświetlany na przeźroczystym panelu, a śledzenie ruchów pozwala na interakcję z wirtualnymi przedmiotami. To rzeczywistość poszerzona, tylko bez udziału ekranu komórki czy tabletu.

Ostatnio wspominałem o podobnym prototypie firmy Hitachi. W tamtym przypadku chodziło o nakładanie trójwymiarowego obrazu na fizyczny, wypukły obiekt. Teraz widzimy interakcję z wirtualnymi obiektami.

Możliwości są spore. Ot chociażby w projektowaniu i architekturze. Pytanie tylko czy kiedykolwiek doczekamy się takich urządzeń nie będących tylko ciekawymi prototypami. Te oglądamy już od dawna. Najwyższy czas by ktoś znalazł realne zastosowanie dla takich wynalazków i postarał się je spopularyzować. Inaczej fani holografii do końca świata będą oglądali tylko ciekawe prezentacje naukowe.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.