Inteligentne okulary przeciwsłoneczne. NIE 3D

Okulary Dynamic Eye

Jeśli myślicie, że kilkaset złotych za aktywne, migawkowe okulary 3D to dużo, to poczekajcie na wycenę gadżetu, nad którym właśnie pracuje firma Dynamic Eye i naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo. Zapewne będzie drogo, bo mają to być okulary przeciwsłoneczne zasłaniające fragmenty szkieł.

Nasze produkty pozwalają zobaczyć w ostrym świetle więcej niż dotychczas, ponieważ zmniejszają światło od 10 do 100 razy bardziej niż jakiekolwiek inne okulary przeciwsłoneczne

– powiedział Chris Mullin, założyciel firmy Dynamic Eye.

Cały system opiera się na podobnej konstrukcji co w przypadku migawkowych okularów 3D, ale z dodatkową kamerą w oprawce. Szkła takich okularów, to tak naprawdę panele LCD. Wbudowana kamerka wykrywa ostre światło, daje sygnał do mikrokontrolera, a ten przyciemnia konkretny fragment szkiełek (powstaje szary kwadrat o boku długości od 4 do 6 milimetrów). Wszystko w 50 milisekund.

Nie wygląda to pięknie, ale działa znakomicie. I może mieć zastosowanie nie tylko rozrywkowe. Takie szkła przydałyby się chociażby osobom chorym na jaskrę, bardziej wrażliwym na ostre światło. A także pilotom, żołnierzom, czy nawet producentom samochodów, którzy mogliby zainstalować taki system w przednich szybach naszych aut.

Kilka układów scalonych, trochę energii z baterii i naprawdę możesz walczyć ze słońcem

– mówi z dumą Chris Mullin.

 

Źródło: CNET

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.