Jak wieszać telewizor? 10 dobrych rad [poradnik]

Jak wieszać telewizor

Jak zainstalować telewizor na śćianie? Spokojnie i bez pośpiechu. To przede wszystkim. Polecam jednak zastosować też kilka innych rad, dzięki którym będzie to praca szybka i owocna. Oto 10 dobrych rad dla osób wieszających telewizor na ścianie.

1. Ustalcie po co to robicie

Jak wieszać telewizor 01 - wysokość

Najważniejsze, to wiedzieć po co i gdzie wieszacie sprzęt.

  • Jeśli to telewizor do filmów – mniej więcej środek ekranu powinien być na wysokości wzroku.
  • Jeśli to telewizor lub ekran do pracy – górna krawędź matrycy powinna być na wysokości wzroku.
Jak wieszać telewizor 01 - wysokość 1 Fot. httpwww.ergotron.com
Fot. www.ergotron.com

W pierwszym przypadku weźcie pod uwagę to gdzie i jak oglądacie zazwyczaj filmy. W drugim gdzie i na jakiej wysokości siedzicie. To ważne nie tylko dla komfortu, ale i zdrowia (szczególnie jeśli pracujecie na telewizorze/monitorze, który wieszacie). Polecam sprawdzić interaktywne narzędzie do planowania firmy Ergotron. Dość dobrze pozwala ustalić ustawienie sprzętu do pracy.

 

2. Myślcie głównie o sobie

Jak wieszać telewizor 02 - bezpieczeństwo

Wieszak musi być wypoziomowany, kołki i śruby dobrze zamontowane, a całość estetyczna, ale przede wszystkim Wam nie może się nic stać. Używajcie okularów budowlanych, rękawic itp. Kosztują grosze, a pozwolą uniknąć nieprzyjemnych wypadków.

Wieszak na telewizor Was raczej nie zabije, ale po co macie obić sobie palce przy mocnym dokręcaniu ostatniej śruby gdy narzędzie przypadkiem zsunie się z metalu?

 

3. Trzymajcie się instrukcji

Jak wieszać telewizor 03 - instrukcja

Wiem, wiem, w swoim życiu złożyliście już kilka ton mebli i jesteście ekspertami od montowania wszystkiego i wszędzie. Ja oczywiście też. Ale instrukcja jest w opakowaniu po to, by z niej korzystać. Rzućcie na nią okiem kilka razy lub idźcie krok po kroku – jak Wam wygodniej. Ale nie wyrzucajcie do kosza od razu po otwarciu opakowania z wieszakiem.

 

4. DUŻO MIERZYMY, mało wiercimy

Jak wieszać telewizor 04 - mierzenie 1

Zanim sięgniecie po wiertarkę spędźcie kilkanaście minut z miarką. Na spokojnie, bez pośpiechu. Sprawdźcie gdzie na Waszym telewizorze/monitorze są gwinty do montażu, jak układają się one w stosunku do konstrukcji wieszaka itd. To bardzo istotne, jeśli sprzęt chcecie zawiesić na bardzo konkretnej wysokości (patrz punkt 1).

I pamiętajcie – kreskę narysowaną na ścianie ołówkiem łatwiej usunąć niż dziurę.

Jak wieszać telewizor 04 - mierzenie 2

 

5. Kable! Uwaga na kable!

Jak wieszać telewizor 05 - kable

Polecam wyposażyć się w prosty miernik wykrywający metal lub/i kable w ścianie. Będzie on Was kosztował kilkadziesiąt złotych, ale możecie dzięki niemu uniknąć wielu nieprzyjemności. Jeśli będziecie mieli pecha, to w najlepszym wypadku traficie na druty zbrojeniowe, przez które bardzo trudno się przewiercić. W najgorszym – na kable i będziecie mieli jeszcze większy problem.

Małe prawdopodobieństwo? Jasne! A jednak gdy ja ostatnio instalowałem wieszak na telewizor, to miejsca na dziury zaznaczyłem IDEALNIE tam, gdzie w ścianie coś było. Szansa jak jedna na kilka metrów, a jednak.

Polecam też sprawdzić miejsce miernikiem przed rysowaniem i mierzeniem. Ja zrobiłem to po i musiałem poprawiać.

 

6. Trzymajcie poziom

Jak wieszać telewizor 06 - poziom

Niektóre wieszaki są skonstruowane w taki sposób, że ciężko ustawić na nich poziomicę. Zawsze warto jednak próbować. Jeśli nie z wieszakiem przyłożonym do ściany, to chociaż przykładając ją do narysowanych kółek pod dziury.

Jeśli nie macie w domu poziomicy, to wykorzystajcie komórkę. Na smartfony z Androidem oraz iOS jest masa aplikacji tego typu.

 

7. Porządek musi być

Jak wieszać telewizor 07 - porządki

Przed wierceniem poproście kogoś o pomoc i ustawcie rurę odkurzacza przy miejscu, w którym będziecie robić dziury. Unikniecie późniejszego sprzątania.

Jeśli jesteście sami, to możecie wykorzystać taśmę malarską i zrobić mały „koszyczek”. Nie jest to rozwiązanie idealne, przy większej ilości odpadu się przechyli i wysypie gruz, ale to zawsze coś.

 

8. Dobra wiertarka = mniej problemów

Jak wieszać telewizor 08 - wiertarka

Kupcie wiertarkę z funkcją młota elektropneumatycznego, a nie mechanicznego. Będzie większa i cięższa, a do niektórych wierteł potrzebna będzie przejściówka ze standardu SDS (zapewne w zestawie), ale dzięki niej „wgryzienie” się w twardą ścianę będzie dziecinnie proste. Ustawiacie po prostu funkcję młota i wiercenia, dopychacie lekko wiertarkę do ściany, a ona zrobi za Was resztę.

Równie ważne są wiertła, ale to rzecz oczywista. Dobierzcie właściwe dla danego materiału oraz odpowiednią wielkość dla danego kołka (powinna być opisana w instrukcji wieszaka oraz na wiertle/pudełku).

 

9. Ostrożnie z telewizorem!

Gdy już wszystko sprawdzicie, pomierzycie, wywiercicie i przykręcicie, to przyjdzie czas na zainstalowanie przystawki do telewizora. Będziecie musieli odkręcić jego podstawkę i przykręcić element wieszaka. Potrzeba na to trochę czasu, więc musicie zadbać o odpowiednią powierzchnię pod telewizor.

Mając osobę do pomocy, możecie to zrobić trzymając telewizor w pionie. Jeśli jesteście sami, to polecam położyć odbiornik na kilku miękkich poduszkach. Robiąc to ostrożnie matrycy nic się nie stanie. Tylko zachowajcie ostrożność! Jeśli Wasz telewizor jest bardzo ciężki, to lepiej poproście kogoś o pomoc i nie kładźcie go na matrycy.

 

10. Zadbajcie o detale

Po zawieszeniu telewizora warto zadbać o detale. Zajmie Wam to dodatkową godzinę i będzie kosztowało kilkadziesiąt złotych, a różnica będzie spora. Co warto zrobić?

Kupcie przejściówki

Jeśli Wasz telewizor ma złącza z boku to kable mogą nieładnie wystawać. W takim przypadku kupcie przejściówki wypuszczające HDMI do tyłu. Polecam to robić na aukcjach internetowych lub sklepach online. Ewentualnie w w małych sklepach z elektroniką gdzie taka przejściówka kosztuje dosłownie kilka złotych. W dużych marketach sprzedawcy żądają za nie nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. Szukajcie po frazie: aukcje – „HDMI 90 stopni” lub „HDMI adapter kątowy„, sklepy internetowe – „HDMI 90 stopni„, „HDMI adapter kątowy„. Zwróćcie tylko uwagę w którą stronę idzie przejściówka, by na pewno dobrze wyprowadziła Wasze kable na tył telewizora.

Ukryjcie kable

Jak wieszać telewizor 10 - maskowanie kabli

Nic nie psuje stylistyki zawieszonego telewizora tak, jak wiszące z tyłu kable. Najładniej będzie wyglądała „rura” z kablami wmurowana w ścianę lub sztuczna ścianka za telewizorem. Ale to już remont. Prostszy sposób, to maskownica przykręcona lub przyklejona na taśmę dwustronną i pomalowana identyczną farbą co ściana.

Więcej sposobów na radzenie sobie z kablami podałem w poradniku – „Jak poradzić sobie z kablami?„.

Pokażcie miejsce kotu

Jak wieszać telewizor - kot

Kot Was za to nie pokocha (one nie kochają ludzi, tylko nas tolerują), ale Wasz świeżo zawieszony, wypasiony telewizor od razu będzie prezentował się lepiej.

 

Udanej pracy Obywatele!

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.